Без обзира на то што једна страна улаже напор да везу одржи, некада је то немогуће због особина другог партнера.
Многи се данас боре са нарцисоидношћу, односно потребом да буду у центру пажње, а то може да представља озбиљан проблем, нарочито у емотивним везама.
Заокупљеност собом и контролисање партнера у везама може се рећи да су главни разлози за крах многих романтичних односа.
Али нису и једини, јер постоји још неколико карактеристика личности којих би требало бити свестан, а које могу да имају велики утицај на „пуцање“ веза и бракова, пише Ентони Смит, лиценцирани саветник за психичко здравље, аутор чланка на порталу Psychology Today.
Ево које особине личности он сматра посебно погубнима за однос.
1. Зависност од партнера
Оно што може започети као симпатична спремност за прихватање ваших жеља, необично може еволуирати у неспособност доношења било какве одлуке у вези.
– Да, драга, гледаћемо шта ти желиш, јешћемо шта волиш, изаћи ћемо где ти хоћеш…
Такав став може бити у почетку занимљив, али касније у вези и врло напоран.
У том случају партнер не преузима никакву иницијативу и сваку одлуку коју би требало да донесете заједно доносите ви или је бар морате одобрити и проверити на неки начин.
Тако ће ваш партнер бити сигуран да није донео погрешну одлуку, објашњава саветник.
Чини се, додаје, да људи с таквом зависношћу у везама потичу из породица у којима се самостално и независно размишљање не одобрава, а можда чак и кажњава.
– Они се плаше да ће вас свака одлука коју донесу разочарати, што би могло довести до вашег одласка. Њихови поступци заправо воде до онога чега се највише боје, јер већина људи не може поднети однос с одраслом особом коју морају да воде као мало дете кроз живот, па долази до прекида – додаје Смит.
2. Пасивно-агресивно понашање
Ако сте некада намерно закаснили, заборавили или занемарили неку жељу партнера, знајући да ће га то повредити, упустили сте се у пасивну агресију.
Сви смо то радили у неком тренутку. Наиме, чак и ако само причамо о некоме иза његових леђа, чинимо то, само без агресије.
Међутим, људи с пасивно-агресивним профилом личности имају склоност да унесу непредвидивост у односе, јер њихово окружење никад не знају како ће реаговати.
На пример, можда ће вам све одмах истрести у лице већ код прве несугласице, да би касније проширили злобну гласину о вама и тако у њиховој глави „победили у свађи“, или ће неко време ћутати, деловати повучено, да би у одређеном тренутку изненада планули и истресли све чега се могу сетити да је проблем у вези и очекивати да се у потпуности подредите.
3. Перфекционисти
Перфекционизам може бити патолошки оријентисан и довести до међусобног контролисања понашања.
Појединци опседнути савршеним обављањем ствари обично се строго придржавају правила, детаља, распореда и рутина. У суштини, они контролишу своју анксиозност контролишући своју околину и склони су да увуку друге у свој вртлог.
– Вероватно познајете некога ко своју породицу не може да поведе на излет без плана који мора да се прати из минута у минут. Такви људи су заправо непријатељи одмора и не допуштају никоме да се опусти.
Ако покушате да уразумите такву особу, јер имате довољно времена за све, велике су шансе да ћете наићи на подругљив, раздражљив одговор да не цените њихов покушај да максимално искористе време на излету.
Не само да такви појединци могу контролираси ваше активности, већ и вашу присутност „Ти си део мог живота, ти си мој продужетак и мораш се држати мојих правила“ – гласи отприлике њихов мото – објашњава Смит.
4. Прожимајућа негативност
Замислите да упознате некога привлачног и наизглед са истим смислом за саркастичан хумор као што је ваш. Како упознајете човека, схватате да сарказам није само део њиховог хумора, већ они „гаје“ заједљив стил интеракције, што је још једно средство за исказивање њиховог незадовољства.
Да таквом човеку поклоните милион долара, одговор би био: „Супер, знаш ли ти колико пореза ја морам да платим на ово?!“
Вероватно ћете такође приметити да умањују све ваше проблеме уживајући у томе да истичу своје.
– Болестан си? Јаој, неки дан сам се отровала храном у свом омиљеном ресторану. Нисам спавала 24 сата и била сам дехидрирана, нисам могла да се померим, па сам морала да зовем мајку да ме одвезе код лекара…“
Они своју патњу доживљавају као нешто што им допушта да се осећају посебно, ако не и елитистички. Даће све од себе да вам ставе своје наочаре на очи и повуку вас са собом као партнера у саосећању – каже Смит.
5. Изигравање жртве
Ово је заштитни знак особа са граничним поремећајем личности. Они не могу да поднесу одбијање и напуштање, не могу схватити вашу потребу за тим да поново започнете са слободним изласцима, што је први знак да желите да напустите везу.
Они у тим ситуацијама једноставно предузимају „превентивни удар“, што схватају као један од начина да сачувају свој образ. Дакле, они размишљају: „Нећеш ти мене напустити, ја ћу се решити тебе!“
Пошто схвате да су можда претерано реаговали, покушће да врате ствари на старо и увераваће вас да сте све погрешно разумели да су они ти који су све учинили за вас и тако укруг, с имиџом жртве, како би видели хоћете ли појурити да их спасите и кажете да нису они криви.
Нажалост, нема гаранција да ће се такво понашање зауставити.
Četiri stvari o sebi koje nije pametno deliti sa drugima: Kajanje vam ne gine
Преузмите андроид апликацију.