Почетна > Живот и стил
Живот и стил

5 популарних wellness трендова због којих можете завршити код лекара — од поста до ледених купки

Знате већ како то иде — Инстаграм, ТикТок и све могуће мреже сваког дана избацују неки нови “чудесни” трик за здравље, лепоту, дуговечност и срећу.
Фото: Unsplash/jellybee

И док звуче примамљиво и сви их испробавају, стручњаци упозоравају: не наседајте на сваки вирал тренд, јер неки могу више да вам наштете него да вам донесу користи.

Ако желите да бринете о себи, а да при том не завршите исцрпљени, са хормонским хаосом или нарушеним здрављем, ево 5 wеллнесс трендова на које дефинитивно треба да станете на кочницу:

1. Повремени пост — није за свакога

Да, сви причају о томе — мање једеш, више енергије, сагореваш масноће… Звучи идеално. Али истина је да повремени пост, познат и као интермиттент фастинг, не функционише исто за свакога. Код жена, посебно ако сте у репродуктивним годинама, претеривање са постом може тотално пореметити хормоне и довести до тога да менструација потпуно изостане.

Савет: Ако приметиш да ти фали енергије, да ти сан “шкрипи” или да ти циклус није како треба — време је да паузираш с постом и консултујеш стручњака.

2. Биљке за смирење — превише доброг, опет није добро

Ашваганда, мака, родиола… сви их пију за “смирење” и баланс хормона. Али, ове биљке директно утичу на твоје хормоне, па ако их узимаш насумично, можеш пореметити ниво естрогена, тестостерона или кортизола.

Савет: Пре него што се залетиш на следећи вирал тренд са биљкама, посаветуј се са стручњаком.

3. Хладне купке — не претеруј ако ти тело шаље аларм

Ледене купке су тренутно хит на ТикТоку — сви обећавају јачи имунитет, бољу циркулацију и више енергије. Али, реалност је да свакодневно шокирање тела хладном водом може бити стрес за твој организам, посебно ако си већ исцрпљена, под стресом или имаш проблем са штитном жлездом.

Савет: Почни полако. Ако се после сваке ледене купке осећаш исцрпљено — вероватно није тренд за тебе.

4. Суплементи без лекарске контроле? Велико НЕ

ДХЕА, мелатонин, биље “за баланс хормона” — све то делује као лака пречица. Али, узимање хормона или биљних препарата без анализа и надзора лекара може ти направити још већи хаос: нередовне менструације, стрес, проблематичну кожу…

Савет: Пре него што “поправиш” хормоне на своју руку, прво уради анализе и консултуј стручњака.

5. Опсесивно мерење здравља — уместо мира, стрес

Паметни сат мери ти сан, пулс, кораке… звучи корисно, али кад се ухватиш у замку сталног праћења сваког откуцаја срца, можеш завршити још више под стресом. Плаво светло са екрана увече ти ремети сан, мелатонин пада, хормони лудују.

Савет: Искључи екран пред спавање, смири ум и тело, пусти мало интуицији да води игру, а не само статистици са паметног сата.

Права брига о себи није увек у тренду, не мора бити вирална ни спектакуларна. Здравље тражи доследност, нежност према себи, одмор, праву исхрану и слушање сопственог тела. Не мораш јурити сваки ТикТок изазов — некад је довољан добар сан, квалитетан оброк и мало више разумевања према себи.

Да ли шишање заиста убрзава раст косе? Ево шта каже стручњак

Преузмите андроид апликацију.