Како пливати ефикасније, односно препливати веће удаљености без осећаја умора?
Ефикасно пливање можемо видети ако се тело брзо креће, а рад руку и ногу није брз. Навешћемо основне принципе краул и леђне технике.
Пoложај тела
Приликом пливања техникама краул или леђно, морамо имати на уму да савладавамо отпор који пружа вода (море). За ефикасније кретање тело мора бити што је могуће више у хоризонталном положају, а глава у продужетку тела. Посебну пажњу обраћамо на ротацију са једне на другу страну, јер тако успешније савладавамо отпор (као што је шраф који пролази кроз дрво само ако се окреће).
Рад руку
Занимљиво је да велики број људи лош положај тела покушава да надокнади снажним радом ногу и руку и велики су потрошачи енергије. Дуги потези руком (испружање руке до краја као да се хвата за предмет), ротирање тела у страну и гурање воде у назад савијеној руци у облику слова С, значајно убрзавају тело. Морате осетити отпор воде када веслате. У обе технике, рука је опуштена изнад воде. У кралу је лакат подигнут високо, док се у леђној техници шака испружи док палац излази, а мали прст је уроњен у воду јер се рука ротира.
Рад ногу
Пре свега напомињемо да из савијених ногу правимо ударац, и враћамо их испружене ка површини (тј. леђном техником опруженом надоле) док су стопала опружена. Стопала треба што мање да излазе из воде. Ово нам даје већу брзину и ефикасност. Када смо објаснили положај ногу и све добро радимо (положај тела, рад руку…), али опет се дешава да од умора не можемо да пређемо дужу деоницу, онда морамо да размислимо о следећем.
Код краул-а, руке вам дају већу брзину, док су ноге већи потрошачи снаге. Покушајте да ударите само два пута једним потезом руком. Можемо повући аналогију са атлетиком. Спринт 1500 м без умора је веома тежак.
Хајде да повучемо паралелу и замислимо да је краул техника са шест удараца у једном потезу иста као и спринт техника у атлетици.
У техници леђа, ноге имају важнију улогу јер држе тело (кукове) у хоризонталном положају. Међутим, покушајте прво да покушате са мање удараца и постепено повећавајте њихов број.
Дисање
Када пливате, важно је правилно дисати како бисте добили довољно кисеоника за веће удаљености. Леђном техником се лакше дише јер је лице све време изнад воде, а глава у продужетку тела. Код краул технике наилазимо на већи проблем, а то је подизање главе изнад воде и ремећење хоризонталног положаја тела. Ефективно то решавамо ако ротирамо тело с једне на другу страну и направимо дуги замах са високим положајем лакта.
Када је тело на страни, удишемо док издишемо кроз нос у води. Пошто су завеслаји дуги, имамо довољно времена да издахнемо у води и удахнемо у страну. Ритам дисања, као и код леђне технике, одређен је бројем удараца.
Преузмите андроид апликацију.