Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта саопштио је да се данас навршава 33 године од када су хрватске паравојне снаге починиле масовни злочин над најмање 55 Срба у селу Машићка Шаговина код Нове Градишке, за који нико није одговарао.
„У ноћи између 18. и 19. децембра 1991. године, припадници тзв. Збора народне гарде напали су српско село Машићка Шаговина које се налази на јужним обронцима Псуња. Хрватске паравојне снаге су заузеле село и том приликом су убиле најмање 55 Срба, међу којима 31 цивила и 24 припадника Територијалне одбране из овог села, док је више десетина ухапшено и стравично мучено у хрватским затворима“, навео је Линта у саопштењу.
Он је додао да су, према сведочењима преживелих логораша, „зенговци убијали и цивиле и браниоце и након предаје“, а смишљено су и пљачкали и палили све куће и и друге објекте да затру трагове постојања Срба.
Линта је истакао да за тај, како је навео, монструозни и плански злочин над Србима, као и за многе друге злочине, нико није одговарао иако су позната имена налогодаваца и починиоца.
„Потпуно је јасно да се радило о државном пројекту етничког чишћења српског народа из Западне Славоније, као и са других подручја данашње Хрватске. Национална је обавеза да ова и будуће генерације нашег народа у култури сећања чувају од заборава сваку српску жртву“, навео је он.
Према његовим речима, како бисмо плански и системски неговали културу сећања на српске жртве које су страдале током ратова деведесетих година прошлог века потребно је основати Меморијални центар српских жртава на простору бивше Југославије.
„Тужилаштво за ратне злочине у Београду има законску обавезу да покрене истрагу и подигне оптужницу за наведени злочин. Није реално очекивати да ће то учинити етнички мотивисано хрватско правосуђе јер је у функцији хрватске политике слављења злочинаца и негирања, вређања и омаловажавања српских жртава“, оценио је Линта.
У саопштењу се наводи да је према попису становништва из 1991. године у Машићкој Шаговини живело 209 становника а од чега су 189, односно 90 одсто били Срби, а 16 њих Хрвати и четрово су се изјаснили као Југословени, док је 2011. године у селу пописано свега седам житеља.
Vučević: Ponosan sam na napredak u opremanju i modernizaciji Vojske Srbije
Преузмите андроид апликацију.