Ова занимања отпорна су на моћ вештачке интелигенције.

Бил Гејтс је отворено говорио о могућностима и ограничењима вештачке интелигенције, издвајајући три занимања која сматра отпорнима на налет аутоматизације који се све више шири планетом.
У времену када технологија незаустављиво мења нашу свакодневицу, многи с правом осећају нелагоду пред идејом да би једног дана могла да их замени вештачка интелигенција.
Међутим, шта ако постоје занимања која су, према речима једног од највећих умова данашњице, и даље сигурна?
Бил Гејтс, суоснивач Мајкрософта и дугогодишњи промотор технолошких иновација, недавно је понудио занимљив одговор на то питање — и то не само за младе који тек бирају свој позив, већ и за све оне који преиспитују своју професионалну будућност.
Гостујући у емисији The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, Бил Гејтс је отворено говорио о могућностима и ограничењима вештачке интелигенције, те је открио која занимања сматра отпорним на моћ вештачке интелигенције.
1. Биологија
Упркос способности вештачке интелигенције да брзо анализира велике количине података, Гејтс верује да у подручју биологије пресудну улогу и даље игра човек.
– Умеће постављања хипотеза и померања граница медицинских достигнућа дубоко је људски задатак – рекао је Гејтс, подсећајући на важност интуиције и искуства које се не могу дигитализовати.
2. Развој софтвера
Као друго занимање које остаје чврсто у људским рукама, Гејтс наводи развој софтвера. Иако вештачка интелигенција може писати код и олакшати одређене процесе, још увек јој недостаје способност креативног промишљања и антиципације проблема.
Искусни програмери, каже Гејтс, не само да надгледају и усмеравају развој сложених система, већ им удахњују визију.
– АI може значајно помоћи у стварању софтвера, али ће увек бити потребна људска рука која ће пројектима удахнути прилагодљивост и визију- тврди он.
3. Енергетика
Треће подручје које сматра изузетно важним и тешко замењивим је енергетски сектор.
У свету суоченом с климатским изазовима, доношење одлука о управљању нуклеарним електранама, одржавању електричних мрежа или контроли протока кроз бране, захтева људску процену и одговорност. Иако вештачка интелигенција може анализирати сложене сценарије, крајњу одлуку и даље доноси човек.
Другим речима, Гејтсова порука је јасна: иако ће вештачка интелигенција у многим сегментима постати незаобилазан алат, она неће моћи у потпуности заменити оно што човека чини јединственим — способност стварања, предвиђања и одлучивања у неизвесним ситуацијама.
Стога, ако размишљате како своју каријеру усмерити према будућности коју обликује вештачка интелигенција, можда је управо ово тренутак да се запитате како припремити себе за свет у којем ће човек и машина морати сарађивати, а не такмичити се?
Преузмите андроид апликацију.