Спавање је једна је од најважнијих компоненти здравља.

Како време буђења утиче на квалитет живота
Истраживање медицинског портала који се бави феноменом спавања, а које је обухватило више од 1.000 испитаника, открило је да је за квалитет нашег дана и нивоа енергије, време у које се будимо сваког јутра подједнако важно као и време одласка на спавање претходне ноћи. Они са строго устаљеним временом буђења известили су да је њихов живот садржајнији у готово свим сферама.
Успешнији и задовољнији
У поређењу са особама које нису имале изграђену навику устајања у одређено време, они који имају уврежен режим били су 13 одсто задовољнији личним животом, 45 одсто својом финансијском ситуацијом и чак 42 одсто задовољнији својим послом и радним учинком. Иако се налази заснивају само на исказима испитаника, без дубинске статистичке анализе, приказују везе између ритуала спавања и задовољства животом.
Налази попут ових намећу питање: Зашто би увођење строжег распореда буђења могло да се покаже као ефикасно?
Издвојила су се 3 основна разлога.
1. Структурише дан
Многима ова навика представља рутину која им пружа удобност. Могла би да се упореди с тим да, рецимо, знате тачно време у које стиже ваш аутобус. Можете да се ослоните и рачунате поуздано на њега, да знате да ће се и сутрадан, као и сваког наредног дана појавити у исто време. Ако, ипак, он нема одређено време доласка на ваше стајалиште, ово може да изазове узнемиреност и да створи осећај несигурности.
Кад устајете увек у одређено време, знате колико сати имате на располагању за активности које вас свакодневно чекају. И, на крају, рано устајање би могло да буде кључ за већу продуктивност, што би објаснило зашто су људи који се сваког јутра пробуде у исто време задовољнији својом финансијском и пословном ситуацијом.
2. Обезбеђује време за социјалну интеракцију
Као презапослено друштво, у великој мери се ослањамо на концепт „хватања сна“ кад год смо у прилици, посебно викендом, што може да резултира нечим још штетнијим: мањком социјалне интеракције. Многи људи користе викенде као време за спавање и надокнађивање изгубљених сати током напорне недеље, што често доводи до тога да остану будни касније, стварајући тако циклус сличан, рецимо, кашњењу летова – где једно кашњење повлачи друго.
Истраживања показују да овај нередовни распоред спавања може да нанесе штету снижавањем нивоа доброг холестерола у телу, а повећањем телесне масти и фактора ризика за дијабетес и болести срца. Будући да ове мале неправилности у распореду спавања могу да имају тако велик утицај на наше тело, једноставно је закључити да се ово одражава и на наше ментално стање.
3. Од „сноозе“ више штете него користи
Ако знате да свакодневно устајете у исто време, на дугме за одлагање, „сноозе“, можете да заборавите. Истраживања су показала да померање аларма на сваких десетак минута наноси више штете него користи, јер „дремкање“ у паузама не може да вас уведе у дубок сан, који нам једини, заправо значи. Одлагање аларма не дозвољава да се потпуно одморите, а померање устајања неће вам омогућити ни да проведете део јутра лежерно и опуштено.
Како стећи навику устајања у исто време?
Ако сте „ноћна птица“ или неко са неусклађеним дневним распоредом, идеја о буђењу сваког јутра у исто време, без обзира на то шта се догодило претходне ноћи, може да изгледа застрашујуће. Иако спровођење строгог режима није увек лако, мале промене могу да вам пруже многобројне погодности.
За почетак је важно имати уобичајену рутину за започињање дана, била то јутарња кафа, туширање, прелиставање штампе, јутарњи програм на телевизији или лагане физичке вежбе истезања. Значајно је за сваког човека да има структурисан дан, па га је значајно и започети по одређеном плану. Показало се да јутарње навике помажу смањењу „мрзовољности“ оних који нису „јутарњи типови“, као и потребу за повратком у кревет.
Предуслов је добар сан
Наравно, и добар сан претходне ноћи игра значајну улогу у буђењу и свему што након њега следи. Ако се потрудите да на време одете на спавање, а што вам и не пада тешко уколико већ имате изграђену навику устајања у одређено време, можете да рачунате с тим да ћете у имати довољно и дубоког сна.
Стручњаци саветују избегавање алкохола и стимуланса, као и устајање током ноћи не бисте ли нешто презалогајили. Уместо тога, можете да медитирате или погледате филм лаганог садржаја. Искључите електричне уређаје попут рачунара и телефона и пробајте да се дистанцирате од свакодневних проблема.
Не гледате филм без њих? А да ли су кокице здраве, откриће вам нутриционисти
Преузмите андроид апликацију.