Колико пута сте уморни једва чекали да легнете у кревет и онда „откријете“ да не можете лако да заспите.
Док се окрећете по кревету или отварате друштвене мреже, бројите колико вам је сати сна остало, жеља да заспите претвара се у још један вид стреса који вас држи будним. Да бисте брже заспали, научници препоручују вежбе лаганог интензитета у вечерњим сатима пре спавања, јер значајно побољшавају квалитет сна.
У првој студији на свету која је проучавала повезаност вежбања са квалитетом сна, објављеној у BMJ Open Sport & Exercise Medicine и финансираној од стране Савета за здравствена истраживања, учесници су завршили две четворочасовне поподневне сесије: а) продужено седење и б) седење које је прекинуто троминутним паузама активности сваких пола сата. Уочено је да су учесници који су правили паузе за активности спавали 30 минута дуже.
Водећи аутор студије, Џенифер Гејл, кандидат за докторске студије на Одељењу за људску исхрану, објашњава да је продужено седење повезано са повећаним ризиком од дијабетеса, кардиоваскуларних болести… Он такође додаје да су у претходним студијама открили да устајање и вежбање од 2-3 минута сваких 30 минута смањује количину шећера и масти у крвотоку после оброка.
С обзиром на то да се дуги периоди интензивног вежбања пре спавања сматрају штетним за квалитет сна (интензивне вежбе могу повећати број откуцаја срца и телесну температуру), научници су желели да истраже шта се дешава са кратким периодима вежби сваке ноћи.
Мередит Педи, предавачица на Катедри за људску исхрану, наглашава да вежбање треба да садржи три вежбе – трбушњаке на столици, подизање листова и подизање колена у стојећем положају. Алтернативно, „могли бисте шетати по кући, марширати у месту или чак плесати у дневној соби – најважније је да редовно устајете и померате своје тело“, додаје професор.
Преузмите андроид апликацију.