Постоје неке импресивне здравствене користи од повременог поста.
Intermittent fasting (повремено гладовање) постао је веома популаран последњих година, а многи су овај начин исхране означили као помодарство.
Међутим, истраживања и даље сугеришу да постоје неке импресивне здравствене користи повезане са периодима редовног поста.
Најновија студија, објављена у часопису Cell Reports, показала је да остављање 24 сата између оброка може смањити ризик од болести као што је дијабетес.
Дијете за пост су постале популарне захваљујући тврдњама да су ефикасне за мршављење, али би могло бити више од дужих пауза између оброка.
Истраживачки тим из Кембриџа је открио да остављање целог дана између прозора за јело може да смањи нивое штетних запаљења у телу тако што ће повећати производњу кључне масне киселине.
Када се ваш имуни систем активира, долази до упале, а ваше тело се припрема да се одбрани и поправи штету. Међутим, дуги периоди упале могу поставити штетне темеље за здравствене проблеме, од дијабетеса до Алцхајмерове болести.
Клер Брајант, са Медицинског одељења Универзитета Кембриџ, рекла је: „Веома смо заинтересовани да покушамо да разумемо узроке хроничне упале у контексту многих људских болести, а посебно улогу инфламасома- молекула који активирају инфламаторне одговоре.”
Посматрајући 21 волонтера, истраживачи су упутили учеснике да једу оброк од 500 калорија, посте 24 сата, а затим поједу још један оброк од 500 калорија.
Налази су открили да је овај 24-часовни пост повећао нивое масне киселине зване арахидонска киселина.
Истраживачи су затим тестирали ефекат ове киселине на имуне ћелије и открили да смањује активност инфламасома NLRP3.
„Оно што је постало очигледно је да је један инфламасом посебно – NLRP3 инфламасом – веома важан за низ великих болести као што су гојазност и атеросклероза, али и Алцхајмерова и Паркинсонова болест“, рекао је Брајант.
Међутим, тим је такође приметио да су нивои арахидонске киселине поново опали када су учесници појели још један оброк.
Брајант је додао: „Ово пружа потенцијално објашњење за то како нас промена исхране – посебно пост – штити од упале, посебно од штетног облика који подржава многе болести повезане са висококалоричном исхраном на Западу.
Ова студија није прва која истиче предности поста код дијабетеса. Истраживање, објављено у The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, открило је да повремени пост може „потпуно преокренути“ дијабетес типа 2.
Посматрајући 72 особе старости између 38 и 72 године са дијабетесом типа 2 подељене у две групе, научници су открили да је 17 од 36 учесника у групи на гладовању постигло ремисију дијабетеса, у поређењу са само једном особом у контролној групи.
Постоји много различитих приступа популарном режиму исхране, али он у суштини захтева да не једете одређени временски период сваког дана или недеље.
Неки популарни приступи укључују пост 5:2, где једете нормалну исхрану пет дана у недељи и постите два дана у недељи, или дневни временски ограничени пост, где једете нормално, али само у року од осам сати сваког дана.
Говорећи на свом Јутјуб каналу, др Мајк Хансен је објаснио да је повремени пост „веома ефикасан“ у обнављању способности ћелије да реагује на инсулин, чинећи је осетљивијом, чиме се смањује ризик од дијабетеса, па чак и преокреће дијабетес типа 2 у неким случајевима.
Преузмите андроид апликацију.