Почетна > Србија
Србија

16 дана активизма против насиља према женама у Војводини

Поводом обележавања међународне кампање „16 дана активизма борбе против насиља према женама“ која је почела у суботу 25. новембра и завршава се 10. децембра, истражили смо постојеће активности локалних самоуправа у АП Војводини.
Фото: Freepik

На ову тему смо разговарали са Иваном Крсмановић, директорком Завода за равноправност полова и са Доц. др Драганом Ћорић, покрајинским заштитником грађана – Омбудсманом.

Скупштина АП Војводине усвојила је у априлу 2023. године Програм за заштиту жена од насиља у породици и партнерским односима и других облика родно заснованог насиља у АП Војводини за период од 2023. до 2026. године.

Овај стратешки документ Покрајинске владе утврдио је неколико циљева који се односе на ефикасније деловање свих актера на превенцији, сузбијању и заштити од свих облика родно заснованог насиља према женама и насиља у породици, затим на ефикасну и делотворну заштиту жртава и успостављање доступне и одговарајуће опште и специјализоване услуге подршке жртвама насиља. Циљ програма је такође унапредити координисану сарадњу свих актера на превенцији и сузбијању родно заснованог насиља према женама и насиља у породици.

Будући да је већина локалних самоуправа са територије АП Војводине усвојила Локалне акционе планове за унапређење родне равноправности и да су у својим плановима предвидели активности у оквиру Кампање и друге које се тичу превенције насиља, препорука Завода за равноправност полова локалним самоуправама је да током овог периода у активности за промоцију нулте толеранције на насиље укључе и активности из покрајинског Програма за спречавање и борбу против родно заснованог насиља на локалном нивоу, изјавила је директорка Ивана Крсмановић за Војводина уживо.

Завод за равноправност полова у периоду 2021-2023. године је финансирао израду 26 Локалних акционих планова за унапређење родне равноправности, као и за реализацију активности које проистичу из ових локалних стратешких докумената. Важно је напоменути да Завод током целе године ради на унапређењу положаја жена и пружања финансијске подршке, како цивилном сектору тако и органима јавне управе на промоцији концепта родне равноправности.

Покрајински заштитник грађана, Омбудсман, је већ 17 година координатор мреже “Живот без насиља” која је веома значајна зато што још пре него што је донет закон о спречавању насиља у породици имао идеју да треба да се умреже институције које се баве заштитом и пружањем подршке и репресијом починилаца насиља у породици. Тако да смо чини се као институција ишли неколико корака унапред у односу на сама законска решења. Остваривање живота без насиља јесте императив и постао је мото ове огромне мреже покрајинских институција, установа и невладиних организација, објаснила је за наш портал Омбудсманка.

Мрежу “Живот без насиља” чине: сви домови здравља са терирорије Аутономне Покрајине Војводине(45),опште болнице (10), центри за социјални рад (45), судови, тужилаштава, Министарство унутрашњих послова, радна група за борбу против насиља у породици, сигурне женске куће, сигурне дечије куће и наравно сви покрајински секретаријати, као и невладине организације и појединци и појединке које се у свом раду активно залажу за борбу против насиља у породици.

Током целе године ова мрежа ради на видљивости проблема насиља обележавајући значајне датуме попут Националног дана сећања на жене жртве насиља који се обележава 18. маја у знак сећања на дан када је у породичном насиљу за три дана у Републици Србији убијено седам жена.

Други значај ове мреже јесте повезаност, умреженост и комуникација покрајинских институција која доприноси ефикасном решавању проблема и то не само када је у питању насиље, већ и друге теме које се тичу унапређења положаја жена.

На нивоу локалне самоуправе се доносе бројне одлуке које директно утичу на свакодневни живот жена и мушкараца, и које имају значајан утицај када је у питању решавање проблема насиља према женама. Тела за родну равноправност на локалном нивоу представљају подршку грађанима и грађанкама у остваривању њихових људских права, посебно женских људских права што потврђује и Закон о родној равноправности у коме се ова тела препознају као битни фактори у унапређењу јавних политика у овој области.

Vučić: Javne finansije stabilne, pet milijardi evra na državnom računu

Преузмите андроид апликацију.