Светски дан добровољних давалаца крви обележава се сваке године 14. јуна у циљу изражавања захвалности свим добровољним даваоцима крви, као и подизању свести грађана о важности редовног и добровољног давања крви.
Светски дан добровољних давалаца крви редовно се обележава од 2005. године. Неизмерна захвалност свим добровољним даваоцима крви за њихов племенити чин давалаштва, представља носећу идеју обележавања овог датума. За обележавање Светског дана добровољних давалаца крви одабран је 14. јун из посебног разлога. На овај дан, 1868. године рођен је славни аустријски научник др Карл Ландштајнер, чије је откриће АБО система крвних група овенчано Нобеловом наградом за физиологију и медицину 1930. године. Домаћин овогодишњег Светског дана давалаца крви је Мексико, а централна манифестација одржаће се у Мексико ситију.
Овогодишњи слоган Светског дана је Давање крви је чин солидарности. Придружи се и ти у спасавању живота.
Давалаштво крви јача дух заједништва, а здравствени систем може несметано да функционише само уколико има довољно сигурне крви и продуката од крви које могу да обезбеде искључиво здрави даваоци крви.
Да би се крв обезбедила свима којима је трансфузија неопходна за лечење, потребни су добровољни и редовни даваоци крви. Крв и продукти од крви су једини лек за различите пацијенте, па тако на пример за жене током трудноће и порођаја, за децу која пате од тешких облика анемије, за пацијенте који болују од леукемије, као и за жртве траума, хитних стања и саобраћајних несрећа. Свака хируршка интервенција изискује употребу крви и компонената крви.
Први давалац крви у Србији био је Будимир Гајић, из Белановице код Љига. На предлог др Николе Крстића, хирурга из Београда и солунског борца, Будимир Гајић борац са прве линији фронта, у пољској болници у околини Солуна, крајем 1916. године као добровољац први се јавља и даје крв за непознатог рањеника. Следећег јутра одбио је понуђену поштеду и са својим саборцима отишао у нову борбу.
Ко може да буде давалац крви и како постати добровољни давалац крви?
Крв могу да дају здраве особе, старе од 18 до 65 година, мушкарци у интервалима од 12 недеља, а жене у интервалима од 16 недеља.
Укупно, поступак давања крви са придруженим медицинским и административним процедурама траје око 30 минута. Заинтересована лица попуњавају упитник за даваоце, обављају регистрацију, затим им се одређује ниво хемоглобина и следи лекарски преглед, након чега ће лекар одредити да ли ће особа тог дана дати крв. Крв се даје из вене на прегибу лакта, при чему се користи стерилан прибор за једнократну употребу, а након обављеног давања крви, даваоци могу да се послуже оброком захвалности. Корист која се постиже давањем крви је вишеструка – из дате јединице крви одвајањем еритроцита, тромбоцита и крвне плазме, постиже се корист за најмање једну особу која ће неке од крвних продуката примити, док је најчешћи случај да то буде три и више особа.
Завод за трансфузију крви Војводине ради сваког радног дана од 07 до 19 часова.
Осим у Заводу у Новом Саду, крв можете дати наредних дана крв и у:
Уторак, 14.06.2022.
• Панчево, Петрохемија, 08.30-12 часова
• Сремска Митровица, трансфузиомобил на тргу, 11-14 часова
• Зрењанин, Црвени крст, 08-12 часова
Среда, 15.06.2022.
• Панчево, Црвени крст, 09-12 часова
• Нови Сад, Електровојводина, 07:30-11 часова
• Нови Сад, МаxБет, Кисачка 32, 09-14 часова
• Нови Сад, ТЦ Променада, ХТЕЦ гроуп, 16-19 часова
Четвртак, 16.06.2022.
• Сомбор, Црвени крст, 09-13 часова
• Рума, Културни центар, 08-12 часова
• Вршац, Црвени крст, 09-12 часова
• Темерин, Омладински дом, 16-18 часова
Петак, 17.06.2022.
• Нови Сад, ХТЕЦ Гроуп, 09-11 часова
• Нови Карловци, основна школа, 08-10 часова
• Крчедин, основна школа, 10:30-12 часова
• Нови Сад, ТЦ Променада, трансфузиомобил, 16-19 часова
Преузмите андроид апликацију.