Почетна > Живот и стил
Живот и стил

10 савета како да изаберете наредну књигу за читање на најхаотичнији начин

Замислите следеће: крстарите друштвеним мрежама посматрајући све те ревносне читаоце који објављују фотографије својих предивних свежњева књига, педантно организованих листа наредних читалачких подухвата и детаљних планова шта желе следеће да прочитају. И помислите: вау, тако ћу и ја! Али онда, ипак то не учините.
Фото: Unsplash/Daniel

На порталу издавачке куће Делфи наведено је на који начин можете одабрати књигу за читање и то на „хаотичан начин“.

Бонус за додатни хаос: насумично изаберите број од 1 до 10 и нека ставка под тим бројем буде задатак према ком ћете изабрати наредну књигу!

Полећемо!

1) Никако не читајте опис на корицама. Уместо тога, одаберите књигу само на основу изгледа насловнице и почните са читањем а да нисте сазнали ништа о тој књизи, чак ни ком жанру припада. Још боље би било ако не прочитате ни наслов.

2) Узмите посуду и у њу убаците цедуљице са књигама које желите да прочитате. То звучи тако обично и досадно.

Али одабир можете учинити занимљивијим и луђим тако што ћете замолити да други одлуче које књиге ће завршити у ћаси.

Упослите пријатеље, чланове породице, колеге са посла или насумичне незнанце у шетњи тако што ћете их замолити да попуне празан листић папира са називом књиге и убаце га у посуду.

Немојте да вирите! На овај начин ћете моћи да одаберете – буквално – било коју књигу на планети.

3) Замислите своју омиљену животињу. Потом претражите књиге које у наслову садрже њен назив или се налази на њеним корицама као илустрација. Хајде, опробајте се, укуцајте појам у нашу претрагу!

4) Да ли знате за оне људе који прво прочитају последњу страницу књиге? Покушајте и ви то! Видите да ли ће вам привући пажњу.

Да ли вас копка шта се заправо десило у књизи? Овај метод је најчешћи у односу на остале, али је сјајна полазна тачка.

Фото: Pexels/Pixabay

5) Овај задатак се састоји из неколико корака, осим уколико нисте залуђеник, попут мене, па већ имате организован списак књига које поседујете на ком бележите да ли сте прочитали неку од њих или не.

Узмите/саставите табелу и унесите бројеве за наслове које нисте прочитали (или укључите и оне које поново желите да прочитате), па потражите онлајн апликацију за насумичан одабир броја који ће вам показати под којим редним бројем се налази ваша наредна књига за читање. Ову табелу сачувајте и за каснију употребу!

6) Сазнајте од смртног непријатеља која му/јој је омиљена књига. Или питајте најбољег пријатеља која му је најомраженија књига. Прочитајте једну, или обе, и пренесите им своје утиске.

7) Не волите да доносите пресуду о важним животним одлукама? Поређајте цедуљице са исписаним насловима књига, раштркајте по поду и видите којој ће ваш љубимац првој да приђе или је њушне.

Сви знамо да ће мачке вероватно донети најхаотичнију одлуку, па стога савршено одговарају теми ових задатака.

Могу да легну на цедуљу, прегазе је, поједу или пак потпуно напусте просторију. У том случају – снађите се (или покушајте поново). Каквог год љубимца да имате, прилагодите одабир њиховом понашању.

8) Нека ваше дете, партнер или цимер одабере књигу са ваших полица без икаквог контекста или објашњења. Најбоље ћете проћи ако нису страствени читаоци или нису упознати са књигама у вашем поседу.

9) Уђите на своју музичку плејлисту (где год да је имате сачувано) и притисните схуффле дугме. Која год песма да крене, одаберите књигу за коју мислите да ће лепо парирати музици (или вибрацијама).

10) Узмите играчку пиштољ са (вакуум) стрелицама, нишаните и пуцајте на полице. То можете да радите са мапом када бирате наредну дестинацију за путовање.

Ако вам све ово делује млако, можете да пробате и виши ниво хаотичног одабира књиге. Продрмајте своје полице са књигама и која књига прва спадне – то је ваше следеће штиво. Само пазите да вас не звекне у главу! (Али ипак немојте да пробате овај метод – то је само шала!).

Ako imate problema sa fokusiranjem, čitajte knjige na sledeći način

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке