Почетна > Србија
Србија

1.193 новозаражена, преминуло 26 особа

У Србији су регистрована још 1.193 новозаражена, а 26 особа је преминуло од последица ковида 19.
Фото: Unsplash/Fusion Medical animation

Како се наводи, 100 пацијената је на респираторима.

Урађена је анализа 14.656 особа, а 2149 пацијената се налази на болничком лечењу.

„Није тачно да је омикрон слаб“

Подсећања ради, оно што се наслућивало, од четврка је и званично – нови омикрон сој коронавируса потврђен је у Србији код особа које су допутовале из Боцване.

Доктор Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву, каже за РТС да је вакцинација и даље савршено корисна и ефикасна против омикрон соја, као и да се показало да је смртност код ове варијанте вируса мања три до седам пута.

Доктор Шеклер истиче да треба пратити земље које имају највећи проблем са омикроном, као што су Јужна Африка и Велика Британија.

„Када причамо о Јужној Африци, евидентно је да је четири до пет пута мања шанса да особа заражена омикроном заврши у болници, али постоји и 40 одсто шансе да неко ко је преболео корону поново буде инфициран новим сојем. Вакцинисаних у болницама има испод 20 одсто, што говори да вакцина и те како штити“, тврди Шеклер.

„Без обзира на то што је број новозаражених скочио четири до пет пута, смртност је нижа него код делта соја на четири пута мањем броју људи. То су добре вести, али да се не заваравамо – није тачно да је омикрон слаб па не морамо да се вакцинишемо и штитимо. Уколико дозволимо да се огроман број људи зарази у кратком периоду, напунићемо болнице, иако ће болесници бити лакши. У тој гужви неки људи ће умрети јер неће стићи лекари да им помогну“, упозорава Шеклер.

„Крај на пролеће“

Инфекторлог проф. др Дарко Ножић рекао је да је омикрон у Србију вероватно стигао и много раније, али да је јуче званично регистрован.

„Према сазнањима из западних земаља, јер се они баве секвенционирањем вируса, омикрон сој се много лакше преноси од делте али даје много блажу клиничку слику. Редје се губи чуло укуса и мириса и карактеристично је ноћно презнојавање. Ретко се хоспитализују оболели од омикрона, чак и они који се нису вакцинисали“, казао је професор Ножић.

Он је за телевизију К1 додао и да се чуди поновним затварањима на Запада. „Мислим да су те мере претеране, јер сада постоји велики степен имунитета. Омикрон је слабији, вирус је изгубио на снази.“

Он је истакао и да је корона потпуно потиснула грип.

„Када један вирус заузме ћелију он прави брану према другим вирусима, а корона је већ две године доминантна. Такође, носимо и маске. Највероватнији сценарио је да ће пандемија стати на пролеће и да ће корона постати као грип. Једанпут годишње ћемо се против ње вакцинисати. Ја верујем у тај сценарио“; рекао је Ножић на К1.

Стиже и пета вакцина

Подсећања ради, у Србију ускоро стиже и пета вакцина против коронавируса. Већ је на регистрацији.

Према писању београдских медија, у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) у току је поступак регистрације антиковид вакцине произвођача „Џонсон и Џонсон“, потврдила је представница АЛИМС Јелена Митрашиновић.

„Тренутно смо затражили додатну документацију и када је буду доставили завршићемо процес евалуације и донети дефинитивни закључак о коме ћемо обавести јавност“, рекла је она за РТС.

Srbija u Kini osvojila prestižnu turističku nagradu

 

Преузмите андроид апликацију.