Почетна > Србија
Србија

Вулетић: Нема сумње да је ректор БУ ушао у политичку арену, износи политичке ставове

Професор Филозофског факултета у Београду Владимир Вулетић оценио је данас да нема сумње да је ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић ушао у политичку арену, наводећи да је то потпуно неприхватљиво и да би Универзитет требало да буде место одакле би се покренуо шири дијалог за решавање проблема који постоје у друштву.
Фото: PrtSc/Курир ТВ

“Не могу да замислим ниједног ректора немачког универзитета да за било који лист говори, као што је ректор нашег универзитета говорио за Шпигл. Када прочитате тај интервју видите да су то искључиво политички ставови. Не могу да разумем и не могу да замислим ниједног ректора, било ког озбиљног, да иде по трговима и обраћа се углавном, не студентима, него људима који су политички активисти. То је нешто што је потпуно несхватљиво”, рекао је социолог Вулетић за Тањуг.

Вулетић је оценио да је одржавање наставе остало на другом месту, а да је на првом нешто што се своди на дневну политику и питање власти.

Наводи и да је спорно што се не прихвата демократски принцип да се на изборима решавају политичка питања.

“Од како је (Александар) Вучић на власти, имате сваке године одређену врсту притиска, а све то заправо не доприноси ономе што бисмо сви желели, за шта се сви залажемо, то је демократски начин решавања проблема. Има нешто и у томе, у нашем схватању како, ако нешто желимо да променимо, како то треба да се ради. Они који се наводно залажу за демократију и говоре да су угрожене демократске институције, често и не знају шта институција значи као појам. Оно што видимо, то је један модел који се понавља на јуриш, превратнички заузети власт, а када се заузме власт, онда се исти модел понавља”, рекао је Вулетић.

Вулетић примећује да није све почело од студената у децембру прошле године већ од наставника, указујући на пример факултета где је запослен.

“Десило се управо то да су управа, декански колегијум, декан и шефови одељења, позвали не консултујући ни наставнике, а ни наше студенте, на обуставу наставе. То се никада није догодило. Данас имате многе наставнике који подржавају све ово, а пре десет година када су били студентски протести, баш студентски, са захтевима везаним за школарине и тако даље, били су спремни да се туку са њима, били су против тога и нико их тада није у том смислу подржао од ових који данас то све воде”, навео је Вулетић.

Према његовим речима, нису студенти већина у томе што се дешава, додајући да они јесу учесници, али један ограничен број, данас испод пет одсто њих.

“Увек имате једно језгро, наравно то се прошири, али је врло важна компонента да региструјемо да је то кренуло од руководећег наставничког кадра. Једна ствар су политички протести, на које наравно имају пуно право и студенти и ученици, а друга ствар су блокаде. Све време говоримо о блокадама. Политички протести јесу протести против режима, али кад имате блокаде, и то овакве блокаде, дуготрајне, онда је питање да ли је то протест против режима или је урушавање државе. И то је оно о чему морамо да водимо рачуна и да правимо разлику”, рекао је Вулетић.

Како оцењује, сада имамо ситуацију “цементирања” укупног тела у коме Александар Вучић има већину и са друге стране бирачког тела које је у мањини, али се радикализује.

“И то је нешто што ствара немогућност да чак и када дође до избора, да избори реше ову врсту друштвених тензија. То није добро за друштво. Посебно није добро то што су у ту клопку, ако могу тако да је назовем, упали интелектуалци. Дакле, они који би требало да на неки начин развијају рационалан однос према стварности, а рационалан однос према стварности значи базирање својих ставова на чињеницама, то немамо. Ми имамо управо код интелектуалаца ту врсту посебне потребе да се читава ова ствар радикализује, опет из разлога које сада можемо даље да развијамо”, рекао је Вулетић.

Оценио је да постоји група наставника који су све повели и у великој мери се укључили у политичку борбу и сад немају куд.

Вучић: Експо је мотор који ће покренути развој бројних области у Србији

 

Преузмите андроид апликацију.