Da li vam noćna buđenja polako ali sigurno uništavaju život? Evo kako da identifikujete probleme i pronađete rešenja.
U nekim slučajevima je sasvim jasno šta uzrokuje probleme sa spavanjem.
Ako se probudite u sred noći jer morate da idete u toalet, jasno je da je problem preaktivna bešika, alkohol koji ste popili pre spavanja ili neki sličan uzrok.
Nažalost, postoje i drugi slučajevi kada se uzrok nesanice ne može otkriti na jednostavan način. Preporučena količina sna po noći nije zapisana u kamenu.
Većini odraslih treba 7-9 sati sna noću, ali vi možda niste jedan od njih. Pored toga, naše potrebe za spavanjem se menjaju kako starimo, tako da vam verovatno nije potrebna ista količina sna sa 35 godina kao u dvadesetim.
Ako ste primetili da se redovno budite noću, a zatim vam treba 30-40 minuta da ponovo zaspite, odložite vreme spavanja za 30 minuta. Ne menjajte vreme kada se budite prve dve nedelje.
Ako se epizode buđenja nastave, možda će vam trebati profesionalna terapija.
Redovno vežbanje, izbegavanje kofeina, alkohola i duvana i promena okruženja tokom spavanja (ako partner hrče ili je nemiran noću) blagotvorno će uticati na vaš san. Takođe, stručnjaci preporučuju da spavanje tokom dana ograničite na najviše 20 minuta dnevno, a najbolje bi bilo da ovu naviku potpuno eliminišete.
Naravno, osobama koje pate od nesanice ne preporučuje se upotreba uređaja poput mobilnih telefona, računara i televizora kasno uveče.
Želite da izbegnete sate i sate bacanja i okretanja u krevetu pokušavajući da zaspite? Ako ne možete da zaspite 15 minuta nakon buđenja, ustanite iz kreveta i uradite nešto što će vas opustiti i vratiti u san.
To može biti čitanje dosadne knjige ili laki kućni poslovi. Kada vam se spava, vratite se u krevet. Na taj način ćete naučiti svoje telo da poveže krevet sa snom.
Najvažnije je da se smirite i izbegnete stres. Kada počnete da brojite sate koje ste izgubili tokom noći i počnete da se osećate nervozno zbog toga, meditirajte. Ova aktivnost je dobra kao i spavanje.
Preuzmite android aplikaciju.