Без обзира на разлог одлуке за прекид везе и контакта, тишина која следи често је најлековитија помоћ у обради емоција.

Раскид често долази и пролази са тешким емоцијама, а свако се са овим искуством носи на свој начин. Неки људи морају трајно прекинути контакт с бившим партнером, док је другима у реду да се поново повежу након одређеног периода без контакта, током ког су имали времена да крену даље. Има и оних који морају остати у међусобном контакту због заједничких обавеза, као што су деца.
Уобичајени разлози за правило „без контакта“ када се деси раскид
Понекад раскид није само разлаз, већ трауматично искуство које захтева потпуну и трајну дистанцу да би се сачувало ментално здравље.
Разлози за примену правила без контакта су различити. Неки људи морају ограничити или елиминисати контакт како не би упали у старе обрасце понашања или донели импулсивне одлуке у стању емоционалног стреса. Другима је дистанца потребна ради емоционалног излечења. Код особа које су биле у токсичним или насилним везама, раскид, па правило без контакта је често неопходно за заштиту менталног, емоционалног, чак и физичког здравља.
Фазе без контакта
Код неких особа, овај процес се одвија у фазама, док код других може бити нелинеаран. Прве недеље када се догоди раскид, често су праћене интензивним и преплављујућим емоцијама као што су шок, стид, страх, бес и очај. Те емоције могу се окренути ка унутра и изазвати осећај безвредности или самоокривљавања, или пак навести особу да покуша да обнови контакт или се освети (што је и даље облик контакта).
Временом, ти импулси могу ослабити, а ви можете почети да обрађујете емоције. Касније, потреба да проверавате кретање или друштвене мреже бившег партнера може нестати, а фокус прелази на вас саме. Самопоуздање се враћа, а ви сте можда већ спремни за нову везу.
Љубав према себи и прихватање у свакој фази
Нормално је да вам бивши партнер недостаје или да желите да га вратите, без обзира на то колико је времена прошло. Осећања попут туге, кајања или збуњености могу бити део процеса личног раста и учења из претходне везе – размишљања о томе шта је пошло по злу, ко је имао коју улогу и како другачије поступити у будућности.
Моћ тишине без контакта као лек после раскида
Без обзира на разлог зашто сте се одлучили за прекид контакта, тишина која следи може вам помоћи да обрадите емоције. Она пружа простор за саморефлексију и објективнији поглед на везу и њене проблеме. Може послужити као темељ за обнову живота, фокусирање на сопствене потребе и будућност.
Токсичне везе и стилови емоционалне везаности
У неким везама, прекид контакта је неопходан за очување менталног или физичког здравља. Стил везивања често има корене у детињству и начину на који смо доживљавали односе тада. Људи са сигурним стилом везивања често развијају здраве односе. Међутим, они који су имали занемаривање или неконзистентну бригу могу развити анксиозни стил везивања, са страхом од напуштања и негативним мишљењем о себи, што може довести до зависничког понашања.
Емоционално недоступни старатељи могу формирати наследницима избегавајући стил везивања карактерисан неповерењем и емотивном дистанцом. Код неких се развија и мешовити стил – истовремено желе блискост, али се ње и плаше.
Моћ тишине у исцељењу за оне са несигурним стилом везивања и улога постављања граница
Несигурни стилови везивања могу водити ка лошим исходима: неверство, насиље, незадовољство. Тишина и прекид контакта могу помоћи да се прекине веза с токсичном особом, заштити емоционално здравље и избегну даљи конфликти или манипулације.
После раскида, важно је поставити границе како бисте заштитили своје ментално здравље. Јасно дефинишите које понашање прихватате и колики ниво контакта вам одговара. Комуницирајте границе јасно и доследно, користећи изјаве у првом лицу: уместо „Твоје поруке ми отежавају ствари“, реците: „Непријатно ми је кад ми шаљеш поруке и блокираћу те ако наставиш.“
Како се носити с кршењем граница
Ако бивши партнер настави да вас контактира упркос захтевима да престане, поставите рок након ког више нећете одговарати. Јасно и мирно саопштите последице: блокирање броја или профила, ако је потребно. Не морате се правдати. Водите евиденцију о сваком контакту за случај да дође до неких озбиљнијих проблема.
Практични савети за прекид контакта
Некима је теже да прекину контакт него другима. Уколико вас контакт узнемирава, избришите га или блокирајте га на мрежама. Ако морате да комуницирате (нпр. због деце), нека то буде кратко и неутрално, без лоших емоција. Направите паузу од друштвених мрежа. Ако имате заједничке пријатеље, обавестите их о прекиду контакта.
Проведите време с људима којима верујете. Усмерите се на лични развој. Истражујте нове хобије, циљеве и интересе. Подсећајте се зашто сте прекинули контакт и записујте своја осећања како бисте их обрадили конструктивно.
Обнављање менталног здравља бригом о себи: Прихватите и признајте своја осећања
Уз време, стрпљење и негу духа и тела, можете се успешно опоравити и расти из овог искуства. Брига о себи укључује изражавање емоција и бригу о физичком здрављу. Активности које смирују и радују вас – медитација, шетња, разговор са пријатељима… увек ће бити од помоћи. Истраживања показују да потискивање емоција штети. Допустите себи да осетите тугу, бес, усамљеност. Не кривите себе – раскиди су често сложени и ниједна страна није у потпуности крива. Будите стрпљиви и саосећајни према себи.
Брига о себи подразумева негу ума, тела и духа. Фокусирајте се на сан, исхрану и физичку активност. Вежбајте дисање, визуализацију и свесност. Захвалност може помоћи: водите дневник захвалности или практикујте насумична добра дела. Писање дневника такође може помоћи у интроспекцији и позитивном размишљању.
Преузмите андроид апликацију.