Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Можете јести кромпир чак и ако сте на дијети

У многим дијетама, кромпир је „забрањена храна“ коју не би требало да конзумирате ако планирате да изгубите вишак килограма.
Фото: Pixabay/stanbalik

Главна трагедија, када је кромпир у питању, јесте то што је елиминисан са низа јеловника припремљених за мршављење. Истраживачи су тестирали технику која помаже људском телу да полако вари кромпиров скроб како не би пореметио ниво шећера у крви и чак не доводи у питање губитак тежине.

Ово су начини на које можете јести кромпир без бриге о килограмима.
 Једноставна техника припреме кромпира на прави начин

Кромпир скувајте, охладите и замрзните, јер се тако значајно смањује гликемијски индекс у кромпиру и чини га здравијим и нутритивно богатијим. Затим га бланширајте у 28 грама разблаженог сирћета јер се овим поступком гликемијски индекс смањује за 30 до 40 одсто. Уместо сирћета можете додати неколико капи лимуновог сока, али је важно запамтити да је сирће моћније у снижавању гликемијског индекса. Лекари чак саветују дијабетичаре да користе сирће у исхрани јер помаже у контроли нивоа шећера у крви.

Друге методе како смањити процес стварања скроба у кромпиру
  • Кромпир исећи на коцкице и бланширати 30 минута, кратко охладити па кувати, јер се тако снижава гликемијски индекс и кромпир се лакше свари
  • Кромпир припремите тако што ћете га кувати у води, на пари или у микроталасној пећници без додавања других састојака. Овако припремљен кромпир имаће мање соли, шећера и масти. 
  • Други начин како да се кромпир припреми здравије је да се кува неољуштен, то даје додатну количину влакана.
  • Конзумација две порције куваног броколија са једном порцијом пире кромпира значајно смањује гликемијски индекс.
  • Успорите процес ослобађања скроба из кромпира

Љубитељи кромпира открили су два критична ензима у нашем танком цреву, који полако ослобађају глукозу из кромпира. Обично се ови ензими брже крећу и брже разграђују скроб у кромпиру и брзо га претварају у глукозу.

Ако се скроб у кромпиру полако разграђује, процес варења се успорава и кромпир не може бити штетан за дијабетичаре, нити може угрозити ваш процес мршављења.

Са чиме не треба комбиновати кромпир

Немојте додавати туњевину или пилећа прса у кромпир, јер то удвостручује количину инсулина коју ваше тело треба да преради. Животињски протеини погоршавају ствари, док их биљни протеини побољшавају, јер аминокиселине разгранатог ланца убрзавају метаболизам. Зато, уживајте у кромпиру на прави начин и не морате да га избаците из исхране.

Da li je dobro držati krompir u vodi pre kuvanja i pečenja?

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке