Да ли би одећа заиста требало да се разврстава према материјалу и боји? Неки ће громогласн рећи „да“, док ће други, пак, нагласити да је битно да одећа која има превелики контраст боја, примера ради црвена и бела, никако не иду заједно на прање. А шта кажу стручњаци?
Повремено нераврставање одеће не значи да ће се она одмах уништити до те мере да више није носива.
Међутим, уколико то практикујете сваки пут када перете гардеробу, може да дође до смањења квалитета материјала, али и колоричности самог одевног предмета.
„Гардеробу би требало увек да одвојате приликом прања“, саветује др Џесика Зина, научник из компаније „Тајд“. Ово је потврдила и „Клороксова“, научник Мери Гаглиарди.
Оне додају да је разврставање гардеробе пре прања стратегија за постизање добрих резултата, те да тамне и светле одевне предмете ни би заједно требало да перете.
Чак ни ако користите марамице за упијање боје – нисте увек сигурни када ће нека тканина да пусти боју.
Сходно томе, научнице су дала нека бизична упутства која би требало да следите приликом прања.
1. Прочитајте етикете и ознаке за прање, посебно на новој одећи. Тако ћете бити сигурни коју температуру и начин прања би требало да практикујете.
2. Разврстајте одећу по бојама. Беле, пастелне и светло сиве ствари иду заједно, а тамно сиве, црне, црвене, смеђе и морнарске одвојено.
Две подељене групе би требало даље разврстати, па их тако делите према тканини – одвојите фармерице и памучне мајице од танких, синтетичких материјала и осетљивог доњег веша.
3. Ако имате јако запрљане предмете, направите још једну последњу сорту. Блатњаву или масну одећу не треба прати с лагано запрљаном одећом. То се може поновно таложити на друге тканине.
Преузмите андроид апликацију.