Северна Кореја може да добије сав потребан уранијум за нуклеарно оружје преко постојеће фабрике у Пјонгсану, а сателитски снимци, који показују гомилу јаловине, сугеришу да земља може много више да произведе нуклеарног горива него што се мислило, закључено је у новој академској студији.
Упркос самонаметнутом мораторијуму на тестирање нуклеарног оружја од 2017. године, како наводи Ројтерс, Северна Кореја је рекла да наставља да гради свој арсенал, а чини се да је ове године поново покренула реактор за који се верује да је производио плутонијум за оружје.
Према истраживању које су објавили истраживачи са Универзитета Станфорд прошлог месеца у часопису „Science & Global Security„, Северна Кореја би можда могла да повећа производњу уранијума, тако да нема потребе за другим фабрикама.
„Чини се да је јасно да Демократска Народна Република Кореја (ДНРК) има знатно више капацитета за млевење уранијума него што их је користила до данас“, наводи се у извештају, преноси Ројтерс.
Додаје је да то заправо значи да би ДНРК по жељи могла да произведе много веће количине природног уранијума.
Фабрика за концентрацију уранијума у Пјонгсану и њен повезани рудник једине су јавно признате локације руде уранијума у Северној Кореји, према мишљењу аналитичара.
Извештај долази у моменту када други сателитски снимци показују да Северна Кореја гради велики нуклеарни реактор у Јонгбјону, за који аналитичари кажу да би могао да се користи за производњу уранијума за оружје.
„С обзиром на активни нуклеарни програм ДНРК, од највеће је важности да се процене и разумеју њене могућности производње нуклеарних материјала“, написали су аутори извештаја.
У извештају се додаје да ове способности заправо одређују стопу којом би Северна Кореја могла да прошири свој нуклеарни арсенал, одреди величину претње међународној безбедности и мери способност Северне Кореје да подстакне свој будући нуклеарни енергетски програм.
Severna Koreja izvršila novo raketno testiranje prema Japanu
Преузмите андроид апликацију.