Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Дигитална детоксикација је нешто што би сви требало да почнемо да практикујемо

За почетак, поставите себи скромне циљеве и када видите како то није тако несавладиво, квалитет живота ће вам се значајно побољшати.
Фото: Pexels/Energeoiccom

Прекомерно време проведено пред екраном може наштетити нашем благостању, али и тога се можемо ослободити ако зацртамо циљеве и границе. Живот мора да буде више од непрестаног гледања у екране. Дајте себи одушка и размислите о дигиталној детоксикацији.

Не, то не значи да морате у потпуности да се лишите интернета. Дигиталну детоксикацију сматрајте дијетом и заменом лоших навика здравијима како бисте својим уморним очима пружили преко потребан одмор.

Ево што можете да учините како бисте успешно прошли дигиталну детоксикацију:

1. Смислите план

Није целокупно време које проводите за екранима лоше, а и уосталом, многи ученици похађају онлајн школу. Дакле, први корак који морате учинити је да процените шта је за вас токсично и шта вас чини несрећним.

Фото: Pexels/Freestocksorg

То би, рецимо, могао бити Твитер и Инстаграм. Други корак је стварање реалног плана како бисте се склонили од лоших навика или их барем смањили.

У почетку поставите скромне циљеве, попут временског ограничења од 20 минута дневно. Ако видите да то можете одрадити без проблема, скратите временско ограничење и учините то дневним циљем. Понављање ће вам помоћи да створите нове навике.

Најважније је да се према екрану понашате као према слаткишу ког себи само повремено допустите. Не гледајте екран као предах.

Ако осетите искушење да подигнете телефон током паузе за вежбање, кршите време које сте посветили вежбању.

Фото: Pexels/Ivan Samkov

Нису све паузе једнаке. Ако на паузи гледате друштвене мреже или читате вести, може вам бити теже да се вратите тренингу.

2. Направите зону без мобилног телефона

Да, своје телефоне често пунимо преко ноћи, али то што их пунимо не треба да значи да морају бити поред нас док спавамо. Многа истраживања су показала како људи који држе телефоне у спаваћим собама лошије спавају.

Паметни телефони штетни су за наш сан у многочему. Плаво светло с екрана може нам преварити мозак да помисли да је дан, а неки садржаји које конзумирамо, посебно вести, могу бити психолошки подстицајни и држаће нас буднима. Стога је најбоље не гледати мобилни сат времена пре спавања. Чак, близина мобилног могла би вас навести да се пробудите и проверавате мобилни усред ноћи.

Фото: Unsplash/Nubelson Fernandes

Први савет је да немате мобилни телефон у спаваћој соби преко ноћи. Ставите га на пуњач испред спаваће собе или у дневном боравку.

Осим спаваће собе, одмакните телефон и када доручкујете, ручате или вечерате. Пробајте да поједете оброк са својом породицом без употребе мобилног и искористите то време како бисте се повезали и поразговарали.

3. Одуприте се трендовима

Вештачки циљеви – слично видео играма, друштвене мреже стварају циљеве како би корисници били ангажовани. То укључује број лајкова и пратиоца које скупимо на Инстаграму или Твитеру. Проблем? Циљеви се никада не испуњавају.

Фото: Unsplash/Sara Kurfess

Рупа без дна – Јутјуб аутоматски репродукује следећи препоручени видео, а да не спомињемо како се објаве на друштвеним мрежама стално ажурирају. Друштвене мреже не можемо упоредити с књигом коју завршимо када дођемо до краја јер овде нема краја. Овде увек можете да скролујете и скролујете, јер краја нема.

Шта да урадимо? За почетак се можемо одупрети томе тако што ћемо да искључимо обавештења за све апликације осим за оне које су нам кључне за посао и одржавање контаката.

Подсетите се и да уместо времена које проводите на екранима можете радити много боље и смисленије ствари.

 

7 stvari koje treba da radite ako ceo dan sedite na poslu

Преузмите андроид апликацију.