Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш затражио је од Етиопије, која је протерала седам званичника УН, доказ за оптужбе које је амбасадор ове земље изнео против њих на састанку Савета безбедности.
„Моја је дужност да браним част Уједињених нација“, рекао је Гутереш новинарима након састанка са етиопским амбасадором у УН Таије Атске Селасије Амдеом, преноси Ројтерс.
Влада у Адис Абеби је прошле недеље протерала седам високих званичника УН са образложењем да су се мешали у унутрашње послове земље, а Селасије је то проширио у среду, оптужујући особље УН за измишљање података, лажне тврдње да је глад коришћена као оружје у рату и да становништво умире од глади, као и за подршку владиним непријатељима, Народно ослободилачком фронту Тиграја (ТПЛФ).
„Користећи измишљене наводе, желели су да створе ситуацију сличну Дарфуру. Они су одједном и преко ноћи створили милион жртава здравствене катастрофе“, рекао је Селасије.
Гутереш је одговорио у Савету безбедности, и поручио да није видео никакве информације из Етиопије о овим тврдњама амбасадора, као и да је два пута од етиопског премијера Абиј Ахмеду затражио да, ако постоји било каква забринутост око непристрасности особља УН, подели информације како би могле да се истраже.
„Двапут сам питао премијера. До сада нисам добио одговоре на ове захтеве. Људи у Етиопији пате. Немамо други интерес осим да помогнемо у заустављању те патње”, нагласио је Гутереш.
Због рата који је избио пре 11 месеци између етиопских савезних трупа и побуњеничких снага ТПЛФ, који контролише Тиграј, хиљаде људи је умрло, милиони су побегли из својих домова, а сукоб се прелио у суседну Амхару и Афар.
Генерални секретар је рекао да је за седам милиона људи у Тиграју, Амхари и Афару потребна помоћ, где се процјењује да око 400.000 њих живи у условима глади, и позвао етиопску владу да дозволи неометано кретање и испоруку хуманитарне помоћи, а Савет безбедности да подржи напоре УН.
Америчка амбасадорка у УН Линда Томас-Гринфилд описала је етиопски потез протеривања званичника УН као непромишљен и без оправдања, и нагласила да мора бити дозвољено да се ово особље врати.
Кинески амбасадор у УН Жанг Џун позвао је јуче на „тиху дипломатију” како би се спречио застој који је настао због протеривања званичника УН.
Преузмите андроид апликацију.