Председник Српске листе Златан Елек изавио је данас да приштинске власти у АП КиМ једностраним ескалаторним потезима, нарочито на северу покрајине, покушавају да прикупе јефтине политичке поене уочи фебруарских избора, због чега српски народ свакодневно трпи насиље које спроводе представници тзв. косовске полиције и безбедносних снага.
Елек је за РТС рекао да је српски народ који је остао на територији АП КиМ веома храбар, али да је присутан страх јер се напади на Србе не кажњавају.
„Срби не верују у приштинске институције, јер насиље врше управо њихови представници из редова полиције и безбедносних снага. Томе се крај не назире, а власт једностраним ескалаторним потезима убира поене пред изборе“, рекао је Елек.
Он је истакао да нарочито забрињава ћутање међународне заједнице, означавајући је као саучесника, и додао да на насиље над Србима које спроводи приштински режим реагују једино држава Србија и њен председник Александар Вучић.
Говорећи о скупу студената и грађана у северном делу Косовске Митровице поводом Светског дана детета, чији је циљ био указивање на кршење дечијих и људских права у АП КиМ, Елек је рекао да се њему прикључило више хиљада људи, позивајући на реакцију.
„Позвали смо међународне факторе на реакцију, међу њима и амбасадоре Квинте и остале факторе, али нико се није појавио осим једног припадника УНМИК-а – то је доказ колико мисле о правима Срба“, навео је председник Српске листе.
Елек је упозорио да Срби у АП КиМ живе у гету, без поштовања људских права, као и да су управо током скупа у Митровици Куртијеви полицајци поцепали плакате са фотографијама деце жртава насиља које спроводе припадници тзв. косовске полиције и безбедносних снага.
Говорећи о поновном каменовању куће повратнице Драгице Гашић, једине Српкиње у Ђаковици, на дан њене крсне славе, Елек је рекао да је то пример како живе Срби у АП КиМ.
„Она је једина Српкиња јужно од Ибра која живи у градском језгру. Сваког дана преживљава тортуру. Албанци не желе да јој продају хлеб, а међународне организације јој кажу да напусти заједницу, што се све дешава пред очима међународне заједнице. Са таквим односом међународне заједнице, коју доживљавамо као саучесника, Срби се неће враћати на овај начин у своје домове“, рекао је Елек.
Говорећи о снабдевености лековима у КБЦ Косовска Митровица, Елек је рекао да је, захваљујући ангажованости Владе Србије, Министарства здравља и Канцеларије за Косово и Метохију, пронађено делимично компромисно решење.
„КБЦ тренутно функционише нормално, и поред притисака приштинских власти“, рекао је Елек.
Говорећи о ултиматуму председнице тзв. Косова Вјосе Османи да је услов за формирање Заједнице српских општина (ЗСО) чланство тзв. Косова у међународним организацијама, Елек је рекао да се ради о класичној обмани, јер је Османи пред крај мандата, те да жели да се додвори америчким и другим страним факторима.
„Имали су доста времена да су хтели да формирају ЗСО, улазимо у 12. годину како она није формирана од дана када се приштинска страна обавезала на то. ЗСО би решила одређене проблеме Срба, али власти у Приштини предвођене Аљбином Куртијем не желе њено формирање, а он то сигурно неће урадити у јеку предизборне кампање“, рекао је он.
Говорећи о новој рунди дијалога Београда и Приштине која би требало да се одржи у децембру, Елек је навео да је досадашње искуство показало да српска страна не би требало ничему да се нада, као и да на такво стање ствари утичу предстојећи избори.
„Курти у кампањи неће ништа учинити на уштрб својих политичких поена. Бојимо се да ће бити још ескалаторних позета. Север му је најбољи полигон за добијање јефтиних политичких поена, јер нема шта да понуди народу, попут путева или радних места“, закључио је Елек.
Đurić sa ambasadorkom Nemačke: Beograd posvećen dijalogu sa Prištinom
Преузмите андроид апликацију.