Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) могла би да откаже раније договорено повећање производње нафте за 400.000 барела дневно у наредних неколико месеци, открио је кувајтски министар нафте Mohamed Abdulatif al-Fares.
„Тржишта успоравају. Будући да је кренуо четврти талас ковида-19 у неким регионима, морамо да будемо опрезни и да преиспитамо ово повећање од 400.000 барела дневно. Може доћи и до стопирања повећања“, рекао је al-Fares за Ројтерс на једном државном догађају у Кувајту у недељу.
Навео је да се источноазијске економије и Кина и даље суочавају са неизвесностима и тешкоћама због пандемије и позвао на опрез с предузимањем даљих корака у погледу глобалне производње нафте.
Чланице ОПЕК-а и њени савезници разговараће о томе следеће недеље.
Након извесних неслагања, група названа ОПЕК+ договорила се у јулу да сваког месеца, почев од августа, повећава производњу нафте за 400.000 барела дневно, јер су тадашња тржишна кретања указивала на раст глобалне потражње. Према том договору, постепено повећавање пумпања би се спроводило до септембра 2022, до када би, како је процењено, производња нафте требало да се врати на ниво пре ковида-19.
Министри ОПЕК+ се сложили да повећају испоруку нафте
Америчка администрација је овог месеца затражила од ОПЕК-а и савезника да додатно појачају производњу како би се обуздао раст цена бензина и несташице у САД, оцењујући актуелни план те групације о повећању производње као недовољан.
Вашингтон је категоричан у ставу да растуће цене моторних горива представљају претњу глобалном економском опоравку.
Кувајтски министар нафте каже, међутим, да су мишљења чланица ОПЕК+ по том питању различита.
„Одржавају се састанци са земљама ОПЕК -а, посебно са чланицама Савета Персијског залива за сарадњу и за сада постоје различити ставови о томе како да се реши ово питање“, рекао је al-Fares, не улазећи у детаље.
Раније овог месеца, Међународна агенција за енергетику (ИЕА) смањила је своје прогнозе о глобалној потражи за нафтом у 2021. години, наводећи као разлог брзо ширење делта варијанте корона вируса и њен утицај на светску економију.
Преузмите андроид апликацију.