Почетна > Свет
Свет

Одложено гласање у Савету безбедности УН о прекиду ватре у Гази

Гласање Савета безбедности УН о захтеву за хуманитарним прекидом ватре у рату између Израела и Хамаса, одложено је данас на неколико сати, због планираног састанка арапских министара и америчког државног секретара Ентонија Блинкена.
Фото: Танјуг/AP Photo/John Minchillo

Веће од 15 чланова требало је да гласа о кратком нацрту резолуције, али је гласање одложено на захтев Уједињених Арапских Емирата, који су предложили текст уз подршку арапских држава и држава Организације исламске сарадње, преноси Ројтерс.

За усвајање резолуције потребно је најмање девет гласова, и то без вета пет сталних чланица – Сједињених Америчких Држава, Русије, Кине, Француске или Велике Британије.

САД су саопштиле да у овом тренутку не подржавају било какву даљу акцију Савета безбедности.

Савет би требало да гласа у 17:30 по локалном времену (23:30 по средњоевропском), непосредно након што се Блинкен састане у Вашингтону са шефовима дипломатија Египта, Јордана, Катара, Саудијске Арабије, Палестинске управе и Турске.

Сједињене Америчке Државе и Израел противе се примирју у рату у палестинској енклави Гази јер сматрају да би то само користило исламистичкој милитантној групи Хамас.

Вашингтон уместо тога подржава паузе у борбама за заштиту цивила и омогућавање ослобађања талаца које је Хамас заузео у нападу на Израел 7. октобра.

Арапске државе поново су инсистирале на прекиду ватре након што је генерални секретар УН Антонио Гутереш у среду званично упозорио Савет безбедности УН да рат у Појасу Газе „може да погорша постојеће претње међународном миру и безбедности“.

Гутереш се позвао на ретко коришћени члан 99 оснивачке Повеље УН која му омогућава да „скрене пажњу Савету безбедности на било које питање које по његовом мишљењу може да угрози одржавање међународног мира и безбедности“, пренео је Ројтерс.

САД су понудиле значајне амандмане на текст који су израдили УАЕ, укључујући осуду „терористичких напада Хамаса у Израелу“.

Нацрт је измењен тако да каже да „и палестинско и израелско цивилно становништво морају бити заштићени у складу са међународним хуманитарним правом“ и да се „захтева тренутно и безусловно ослобађање свих талаца“.

Израел тврди да је током напада Хамаса 7. октобра убијено 1.200 људи, а 240 људи узето је као таоци.

Министарство здравља Газе саопштило је да је број жртава у тој палестинској енклави достигао 17.483. Огромна већина од 2,3 милиона становника Појаса Газе протерана је из својих домова.

Erdogan: Turska je spremna da preuzme odgovornost da spreči dalje krvoproliće

Преузмите андроид апликацију.