Мајчинство је најлепша фаза у животу сваке жене. Током трудноће у телу будуће маме се дешавају многе промене, како физичке и физиолешке, тако и емоционалне. На неки начин се цео досадашњи свет жене од корена мења. Ове промене доносе и нека ограничења приликом обављања одређених послова и свакодневних обавеза. Да не буде неспоразума, не значи да будуће маме не могу и не треба да обављају активности попут шетње, џогирања, плеса и слично. Напротив, физичка и ментална активност током другог стања се и те како препоручују. Једна од тих активности је вожња моторног возила.
– Вожња током трудноће је дозвољена, али само ако се прате савети и смернице које ће осигурати да су будуће маме и њихове бебе потпуно сигурне и безбедне. Тако, труднице треба да избегају вожњу када се не осећају добро
Трудноћа доноси много умора, јутарњих мучнина, поспаност, исцрпљеност, болове у леђима и других симптома. У каснијим фазама (посебно током трећег тромесечја) и у случајевима компликација, управљање возилом може постати неудобно и ризично.
У таквим случајевома, приоритет је безбедност бебе и будуће маме, тако да је боље остати код куће и добро се одморити. Ако ситуација налаже да мора се вози, боље је неког замолити за вожњу.
Доктори препоручују трудницама да је најважније да слушају своје тело. Ако се током вожње осете нелагодно или примете и најмање знакове компликација, треба одмах да се зауставе и да се консултују са својим лекаром. – део је онога што се саветује будућим трудницама.
Важно је напоменути и да, без обзира на то колико је нелагодно, вожња без везаног појаса није безбедна, то важи не само за жене у другом стању него за све возачр и путнике. а, постоје неколико правила које труднице треба да знају су да ојас треба да се веже тако да иде преко кукова и испод стомака, а горњи део преко рамена и између груди
Сигурносни појас не треба да се налази директно на стомаку или непосредно изнад стомака. Не треба ни да је затегнут ни превише чврсто ни превише лабаво.
Битно је и да волан мора да буде на безбедном растојању од стомака, ближе грудима. На тај начин ће се беба заштитити у случају судара или јаког кочења. Седиште треба да се подеси на начин да омогућава удобно седење и приступ управљачу без непотребног напрезања стомака.
Вожња код жена у другом стању треба да је рамномерна, без превише кочења, наглих убрзања и скретања са пута. Брзина кретања треба да је умерена и у складу са саобраћајним знацима. Важно је водити пажњу о рупама, лежећим полицајцима и осталим препрекама на путу, а битно је и одржавати растојање од возила која су непосредно испред или иза , у случају да нагло закоче или убразају.
– Уколико владају неповољне временски прилике (олује, снег, лед на путу, поплаве, превелике врућине, и сл.) препоручује се да се не креће на пут. Лети возило треба да буде добро климатизовано пре него што трудница уђе у њега. Пре него што се изађе на улицу, треба проверити гориво, гуме, ниво уља, воде и глицерина у кочницама, како би се избегли кварови. Није баш пријатно остати поред пута у квару у одмаклој трудноћи. Најбоље је да ове провере изведе неко од укућана или аутомеханичар – додатни су савети.
У возилу треба да се налази комплет за хитне случајеве и прву помоћ, као и флашица са водом, сендвичи, здраве грицкалице, воће, поврће, понеки слаткиш, итд, у случају да се нагло огладни и ожедни. Исто тако, у возилу треба ставити јастуче, резервну одећу, ћебе и пуњач за мобилни телефон. Ако је могуће, посебно непосредно пре порођаја, препоручује се да се вожња избегава или да буде што краћа.
Дуго седење у возилу може да повећа ризик од отицања ногу и тромбозе вена. Током дужих путовања треба да се праве редовне и што чешће паузе које служе за одмор од вожње, током којих ће се мало изађе из возила, протеглити ноге, нешто појести и попити, обавити тоалет и сл.
Изнајмљивање возила трудницама
Уколико се возило изнајмљује (што се препоручује уколико се располаже са старим и несигурним аутомобилом), оно треба буде удобно, добро одржавано и чисто. Препоручује се да се код агенције за изнајмљивање резервише веће возило, које има што више безбедносних функција, укључујући антилок браве, контролу стабилности, АБС кочење, клима уређај, ваздушне јастуке, електрично подешавање седишта и управљача, и да има добре оцене краш тестова.
Ваздушни јастуци морају да буду исправни и да су тако подешени да не стварају опасност током судара. У рент а цар агенцијама добро знају која возила су најбоља за труднице, тако да уколико имате неке недоумице око избора, добићете адекватне и стручне савете.
Преузмите андроид апликацију.