У Библији је записано да је Давид свирао харфу за краља Саула како би олакшао његову физичку и психичку патњу
Много је фактора који утичу на наше здравље и свеукупно стање организма, а један од њих је и музика. Спроведена су бројна истраживања о томе како она побољшава наше расположење и макар мало олакшава поједине бољке. Музиком смо окружени од болница до домова, од рођења до смрти.
Можда музика баш и није лек, али постоји нешто у томе када је слушамо што напросто опушта сваку ћелију нашег организма и самим тим га чини јачим у сваком смислу.
Музика је од давнина део људских ритуала, а са развојем уређаја за њено репродуковање, музика је готово свеприсутна у нашим животима. Чујемо је у продавницама, тржним центрима, ресторанима и на послу, а многи од нас и своје слободне тренутке проводе уз музику.
Звучне вибрације делују на део мозга који прима и прерађује информације добијене преко чула, тако да се под утицајем лаганих и пријатних мелодија смањује лучење хормона стреса, а повећава се лучење ендорфина – хормона среће.
Музика је наш савезник у борби против стреса и анксиозности, а њено терапеутско дејство познато је већ хиљадама година.
Шпански краљ Филип V (1705-1782) наводно се ослободио својих менталних тескоба редовним одласком у оперу у периоду од десет година, а у Библији је записано да је Давид свирао харфу за краља Саула како би олакшао његову физичку и психичку патњу.
Дружење уз музику
Музика спаја људе. Она јача наше постојеће везе са окружењем, а такође игра важну улогу и у љубавним ритуалима. Музика са израженим ритмом охрабрује људе да почну да плешу једни с другима, а она са памтивим стиховима и рефренима да заједно певају.
Тужна музика
Чак и тужна музика може позитивно да делује на наше ментално стање. Људима прија да слушају овакву музику када су тужни јер их то подсећа да нису једини који са суочавају са неким проблемом или последицама неког немилог догађаја.
Наравно, не реагују сви једнако на тужну музику, због чега треба бити опрезан када је препоручујемо другима.
Боља концентрација
Није случајно да људи тренирају уз музику, пишу уз музику и обављају канцеларијски посао уз музику, под условом да им надређени то дозвољавају. Музика многим људима помаже да се фокусирају на ствар коју раде и чини их ефикаснијим.
Постоје, међутим, нека правила када је у питању коришћење музике у ове сврхе. Препоручује се, на пример, да пишемо искључиво уз инструменталну музику, радимо јогу уз опуштајућу музику, а трчимо уз неке мало полетније ритмове.
Понашање потрошача
Више истраживања потврдило је да музика утиче на понашање потрошача у радњама, али и гостију у ресторанима.
када је она бржег темпа, потрошачи се мање задржавају испред полица у радњи него када је она споријег темпа, а угоститељи пуштају полетну музику када им је циљ да имају већи проток гостију, јер онда њихове муштерије брже завршавају своје оброке.
Преузмите андроид апликацију.