Глобална потражња за нафтом ће се у овој години повећати за 2,2 милиона барела дневно (мб/д) на 102,2 мб/д, саопштила је данас Међународна агенција за енергетику (ИЕА).
Највећи удео у овом расту потражње ће имати Кина, више од 70 одсто, напомиње се на сајту ове организације са седиштем у Паризу.
Како се наводи у редовном месечном Извештају о тржишту нафте (ОМР), светска потражња за нафтом достиже рекордне вредности, а она је подстакнута летњим авио-саобраћајем, повећаном употребом нафте у производњи електричне енергије и растућом кинеском производњом у сектору петрохемије.
ИЕА предвиђа да би због споријег економског оправка након пандемије, погоршаних економских услова и нових електричних возила потражња за нафтом у 2024. години могла да успори на 1 мб/д годишње.
Ова прогноза се суштински разликује од недавног августовског предвиђања Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), која сматра да ће потражња за нафтом следеће године порасти.
Глобално снабдевање нафтом је у јулу пало за 910 хиљада барела дневно (кб/д) на 100,9 мб/д у јулу, наводи ИЕА.
Смањење саудијске производње у јулу је довело до пада производње из блока ОПЕК+ за 1,2 мб/д на 50,7 мб/д, док је обим производње из земаља које не припадају овој организацији порастао за 310 кб/д на 50,2 мб/д.
Руски извоз нафте је у јулу био стабилан на око 7,3 мб/д.
Извоз руске сирове нафте у Кину и Индију се смањио, али је чинио 80 одсто руских испорука, а укупан месечни приход Москве од извоза овог енергента се процењује на 15,3 милијарде долара.
Nezaposlenost u Francuskoj u drugom kvartalu blago porasla na 7,2 odsto
Преузмите андроид апликацију.