Велики грчки мудрац Платон једном је рекао да пас има душу филозофа. Кад је реч о интелигенцији, она је на нивоу двогодишњег детета, тврде научници са ванкуверског универзитета. Пси могу да разумеју око 250 речи и гестова, да броје до пет и изводе једноставне математичке операције.
И то није све кад је реч о мање познатим чињеницама о најбољем човековом пријатељу. Као и људи, пси током РЕМ фазе могу да сањају. Ипак, нису нам по свему слични. Мада волимо да их гњавимо, они заправо не уживају у грљењу толико као људи и други примати.
Највећи љубитељи паса живе у Америци где више од половине домаћинстава поседује највернијег сапутника. Друго и треће место заузимају Бразил и Кина. Волели су их и у старом Египту, где би по смрти љубимца, власник обријао обрве, размазао блато по коси и гласно жалио данима. У старој Кини, последња линија одбране цара био је пекинезер сакривен у владаревом рукаву.
Пекинезери су били толико обожавани на Далеком истоку да су имали своје слуге. А када су Лорду Бајрону рекли да не може да уведе пса у универзитетску зграду Кембриџа, песник се осветио поневши пиво уместо љубимца.
Инспиративан је био и за Битлсе, њихова песма „Један дан у животу“ садржи тон који могу да чују само пси. Пол Макартни посветио ју је свом шетландском овчару.
Да су пси не само слатки, већ и издржљиви потврђује податак да су бродолом на Титанику преживела два померанца и пекинезер. Сви су наравно били у првој класи.
Преузмите андроид апликацију.