Кина од 1. августа уводи нови, строжи режим извоза галијума и германијума, ретких метала који се сматрају кључним у прозводњи полупроводника, електричних возила, опреме за телекомуникације као и у наменској индустрији јавиле су данас агенције, оцењујући је да је реч и новој фази ескалације надгорњавања са Западом.
Овај потез званичног Пекинга догађа се након што су Америка и њени савезници последњих седмица заоштрили реторику против Кине, наводи „ Блумберг“.
Према саопштењу кинеског Министарства трговине, реч је о два метала од критичног значаја за националну безбедност друге највеће економије света. Кинески извозници галијума и германијума ће од 1. августа морати да обезбеде специјалне дозволе за тај бизнис, које укључују детаљне податке о страним купцима и профилу будуће намене тих ретких метала.
Кина је данас водећи светски извозник и прерађивач ових метала, при чему се 94 одсто производње галијума обавља се у тој чланици БРИКС-а.
У војној индустрији, галијум нитрид налази примену у најсавременијој технологији производњи оружја које користе америчке одбрамбене компаније. Три најчешће употребе германијума су у производњи исправљача, транзистора и система за нишањење оружја.
Кина је у међувремену, већ ставила „ Локид Мартин“ и подружницу „ Рајтеон Технолоџиз“ на листу „непоузданих субјеката“, због продаје оружја Тајвану.
У међувремену, галијум се производи још у Јапану, Јужној Кореји, Русији и Украјини, наводе у лондонском Ситију. Германијум се производи и у Канади, Белорусији, САД и Русији.
Колико крајем прошле седмице Холандија је објавила мере којима се тамошњој компанији АСМЛ Холдинг –са готово монополским положајем у глобалној производњи неких од најнапреднијих полупроводника—забрањује да поједине типове својих машина продаје Кини.
Vremeplov: Počela Kurska bitka, najveći tenkovski okršaj u istoriji
Преузмите андроид апликацију.