Потписивањем Споразума о сарадњи, Природњачки музеј у Београду и Завод за проучавање културног развитка учествују у пројектима чији је заједнички циљ промоција и очување културне баштине Србије и заштита природних добара наше земље.
Славко Спасић, в.д. директора Природњачког музеја и Марко Крстић, в. д. директорa Завода за проучавање културног развитка, сагласили су обострану спремност ка развијању и унапређивању сарадње између две институције као и жељу да поделе своја богата искуства у области истраживања, заштите и промоције културне баштине Србије.
Природњачки музеј је основан 19. децембра 1895. године. Прва је специјализована установа за научно проучавање, заштиту и презентацију националне природне баштине. Ове три основне делатности су испреплетане и неодвојиве.
У биолошким и геолошким збиркама налази се више од 2 милиона вредних примерака и пуно уникатнх холотипова – еталона по којима су по први пут описане новооткривене врсте. Збирке садрже предмете у распону од 4,5 милијарди година старости, од метеорита из времена настанка Сунчевог система, стотине милиона година старе фосиле, па до примерака Панчићеве оморике и српске рамонде. Једини је музеј ове врсте у Србији са највећом и најважнијом природњачком колекцијом у земљи.
Наша планета се убрзано и незаустављиво мења. Природњачки музеј чува драгоцени део нашег научног знања које нам даје наду да схватимо те промене, одговоримо на кључна питања и допринесемо складу природе и цивилизације у будућности.
Преузмите андроид апликацију.