Заљубљивање је можда осећај који повезујемо са срцем, али шта заправо чини нашем мозгу?
Заљубљивање одговара ослобађању кључне хемикалије из одређених делова мозга. Једна од ових регија је хипоталамус. То је део мозга који ослобађа хормон окситоцин, или како га неки називају, „хормон љубави“.
Окситоцин игра велику улогу у развијању блискости. Ослобађа се током порођаја, дојења, оргазма и размене било какве нежности, као што је загрљај.
Врсте љубави
Док, на пример, у српском или енглеском постоји једна реч за љубав, иако постоји више врста љубави, грчки језик разликује шест речи за различите врсте љубави, од партнерске преко родитељске до опште љубави према човечанству. Исто тако, ове различите врсте љубави не изгледају исто у мозгу. Иако у одређеној мери сва ова осећања изазивају ослобађање исте хемикалије у мозгу, она не потичу из истих нервних ћелија у мозгу.
Ослобађање хормона
Још један разлог зашто романтична љубав преплављује наша чула. Када смо заљубљени, ослобађа се између 60 и 85 хиљада молекула окситоцина, док нека друга врста љубави утиче на ослобађање седам до 10 хиљада молекула истог хормона. Поред тога, молекули окситоцина након ослобађања се понашају различито у различитим врстама љубави. Велика љубав преплави цео мозак. Зато је тада све ружичасто и зато не примећујемо негативне аспекте наших партнера на почетку заљубљивања.
Једна негативна страна овог истраживања, јесте чињеница да су субјекти били глодари, а не људи, а примећено је и њихово понашање као што је дотеривање и парење. Међутим, већ дуже време научници проучавају како љубав мења мозак. Са тимом неуронаучника спровела је серију тестова на мозгу и открила да делови мозга добијају више кисеоника када се људима покажу слике болесних људи. Иста студија је показала да делови мозга људи јаче „светле” када им се покаже слика партнера.
Преузмите андроид апликацију.