Аустралија је данас успела да спречи Организацију УН за образовање, науку и културу (UNESCO) да стави њен Велики корални гребен на списак угрожених знаменитости светске баштине, упркос забринутости научника због пропадања тог јединственог подводног екосистема.
Аустралија се већ годинама бори против тога да тај гребен код њене североисточне обале буде проглашен за угрожен јер страхује да би то смањило његову привлачност за туристе. Корални гребен у Коралном мору, на рубу Тихог океана, дугачак 2.300 километара доноси Аустралији 4,8 милијарди долара прихода од туризма.
После интензивног лобирања Аустралије, Комитет UNESCO за светску баштину је данас на конференцији у кинеском граду Фуџуу одложио одлуку о гребену, иако је сам UNESCO закључио да нема никакве сумње да је корални гребен у опасности да пропадне.
Чланице Комитета UNESCO, међу којима Кина, Русија и Саудијска Арабија, тражиле су да се Аустралији да још времена за конзерваацију Великог коралног гребена, увршћеног 1981. године медју места светске баштине.
Гребен је нарушен угинућем корала који га граде, због повећања температуре воде у океану, што је последица климатског загревања, те се на њему насељавају алге и морске звезде, а он губи жарку боју. Две трећине Великог коралног гребена су, како се сматра, оштећене, а угрожава га и загадјење воде у океану индустријским и пољопривредним активностима.
UNESCO стављање на списак угрожених локација светске баштине не сматра казном, а неке земље у томе чак виде начин да се свету скрене пажња на њихову баштину и да се тиме допринесе њеном очувању.
The #WorldHeritage Committee took the sovereign decision today not to list Australia's #GreatBarrierReef in Danger. Danger Listing or Not. This Year or Next. The facts remain the facts. Science is Science. @UNESCO pic.twitter.com/PrABpT7sa7
— Dr. Fanny Douvere (@Fdouvere) July 23, 2021