Сада је спољна просечна температура 20 степени и боље је да се у овом периоду не креће са грејањем и тако уштеди, поручује помоћник министарке рударства и енергетике Раша Којчић и истиче да је најбитније да свих енергената има довољно и да су све топлане урадиле ремонт.
„Све је спремно. Потребно је пар сати да крену са грејањем”, рекао је Којчић за Танјуг.
Наводи да су обезбеђене довољне количине, гаса, мазута, и да су све топлане технички 100 посто спремне.
„Банатски двор је напуњен до врха. Додатна сигурност је обезбеђена са резервама у Мађарској. Уз гас који пристиже гасоводом”, рекао је он.
Помоћник министарке рударства и енергетике Зоран Илић за Танјуг подсећа да је прошле године било грејање чак и у мају и констатовао да на грејну сезону утиче време, односно метеорологија.
Говорећи о електричној енергији Илић је рекао да после више месеци Србија у октобру није увозила струју.
Оценио је да први рачуни показују да је апел и план уштеде дао резултата у доброј мери и да се штеди струја.
Рекао је да ће тек понашање у новембру бити релевантно да се оцени у којој мери је уштеда присутна.
„Неће бити повуци потегни ни са чим, све је обезбеђено”, рекао је он коментаришући изгледе за зимски период.
Илић је рекао да се ових дана завршавају последњи ремонти на хидроелектранама, те да су и на термо капацитетима у финишу.
„Све је спремно. Све ће бити у погону. Током децембра и јануара, критични периоди, мораћемо да увозимо, јер је не производимо довољно”, рекао је он.
Додао је да су се позивима на штедњу електричне енергије одазвали и привреда и јавни и приватни сектор, и домаћинству.
„Можда ћемо проћи зиму чак и да не увозимо електричну енергију”, поручио је он.
Илић је оценио и да би можда било боље увозити сада струју док је ова цене, и тако подићи резерве угља како би квалитетније ушли у зиму.
„Резерве угља сваког дана расту. Држава је одобрила увоз 10 посто наших потреба, што је око четири милиона тона. У ЕПС-у сада скидају угаљ и са делова копова где не прилазе велики багери. У једном периоду угља из тих џепова је било више од увоза”, рекао је он.
Навео је да хидролошки потенцијали још увек нису у пуном капацитету, али да тренутно хидроелектране дају преко 20 одсто укупне производње струје у Србији.
Додао је да се дневно упумпава и вода у акумулациона језера како би се појачала резерва важна за периоде са пиком потрошње.
Преузмите андроид апликацију.