„Употребљиво до“ и „најбоље употребити до“ – ознаке су које стварају забуну међу потрошачима и због којих храна безбедна за употребу завршава на отпаду. Све је више супермаркета који најављују да ће уклонити ове ознаке са неких производа и мотивисати купце да се ослоне на вид и друга чула при избору намирница.
Ево намирница које можете користити и након истека рока.
Пиринач и сушени зачини – Сушење је процес који јако дуго чува намирнице, па пиринач слободно користите још дуго након датума који је исписан на кутији. Можда ћете морати дуже да га кувате, али других последица неће бити. Исто важи за сушене зачине, вероватно ће имати слабији укус, али безбедни су за употребу.
Конзерве – Када чувате затворене конзерве на сувом и тамном месту, слободно их можете користити и након рока употребе, без обзира на то шта је у њима, риба, парадајз, пасуљ, кукуруз.
Кекс – Ако је у отвореној кеси, неће више бити тако хрскав, али није небезбедан. Пробајте да му вратите свежину загревањем у рерни.
Хлеб – Дуготрајни хлеб можете користити неколико дана након истека рока. Ако се није појавила буђ, биће одличан за прженице, попару или топле сендвиче.
Јаја – Ако је мирис и изглед нормалан, јаја можете користити и неколико дана након истека рока у рецептима који траже загревање, на пример за печене коре за торту, омлете, фритате. Предострожности ради, немојте их користити у мусевима где се јаје само дода, а да се претходно термички не обради.
Опрезно са меким сиревима – Тврди сир можете користити дуго након истека рока. Ако се створила буђ, само је одрежите и једите остатак сира. Веома тврд сир, попут пармезана, сазрева и две године. Али обратите пажњу на меке сиреве, попут брија, камембера и кремастог козијег сира. У њима могу бити присутне отровне бактерије, попут листерије. Зато са меким сиром не ризикујте, ако нисте сигурни, добро га термички обрадите.
Voće koje smanjuje rizik od raka debelog creva treba jesti sa oprezom
Преузмите андроид апликацију.