Гуверенер Народне банке Србије Јоргованкс Табаковић оценила је данас да ће из сукоба у Украјини једино Еевропа изаћи слабија и то дугорочно може бити проблем са којим ће се Србија суочавати јер највећи део нашег извоза иде у Европу а највисе инвестиција долази из Европе.
Она је на августоивском представљању инфклације навела да су се од претходнг извештаја материјализовали неки кључни ризици из међународног окружрења што се није одразило на бруто домаћи производ али јесте на инфлацију.
Под утицајем високих трошковних притисака из међународноиг окружења, и инфлација у Србији је наставила да расте и у јулу је износила 12,8 одсто, од чега је око 70 одсто доприноса потицало од раста цена хране и енергената.
Иако смо и у мају претпостављали да ће инфлација наредних месеци расти, због геополитичких кретања и неповољних агрометеоролошких догађања цене хране и енергената су претходних месеци оставрили већи раст од предвиђеног“, рекла је Табаковић.
Навела је да ће према новој пројекцији међугодишња инфлација у трећем кварталу достићи врхунац, највероватније у септембру, а да ће затим почети да опада.
Истакла је да је због раста трошковних притисака и увозне инфлације изнад очекивања настављено умерено заошастравање монетарне политике , што је рађено кроз кориговање референтне каматне стопе, у јуну за 50 базних поена, у јулу и авгусуту за по 25 и да она сада износди 3,0 одсто.
Навела је да је у таквим условима кредитна активнсот остала важан фактор обезбеђења средстава за производњу и финансирање инвестиција и потрошње.
„ Међугодишња стопа раста домаћих кредита немонетарном сектору у јуну је убрзана и износила је 13,1 одсто, а учешће проблематичних кредита је спуштено на најнижи ниво од 3,26 одсто“, рекла је Табаковић.
Преузмите андроид апликацију.