САД и Индонезија започеле су данас годишње заједничке војне вежбе на индонезијском острву Суматра.
Више од 5.000 војника из САД, Индонезије, Аустралије, Јапана и Сингапура учествовало је у овогодишњим вежбама, што их чини најмасовнијим од када су први пут одржане 2009. године, преноси АП.
Вежбе су осмишљене да „ојачају интероперабилност, способност, поверење и сарадњу између партнера ради подршке слободном и отвореном Индо-Пацифику“, наводи се у саопштењу амбасаде САД у Џакарти.
„То је симбол америчко-индонезијске везе и све ближег односа између копнених снага у овом региону. Копнене снаге су темељ безбедносне архитектуре региона“, саопштио је генерал Чарлс Флин, командант америчке војске у пацифичком региону, преноси АП.
Флин и индонезијски генерал Андика Перкаса отворили су заједничке вежбе јутрошњом церемонијом у Батураји, приморском граду у провинцији Јужна Суматра.
Вежбе ће трајати до 14. августа и обухватају маневре војске, морнарице, ваздухопловства и маринаца.
Планиране двонедељне вежбе су почеле након што је кинеско министарство одбране синоћ саопштило да ће спровести низ циљаних војних операција како би „заштило национални суверенитет“ као одговор на посету председнице Представничког дома Ненси Пелоси Тајвану, за који Кина тврди да је део њене територије, наводи америчка агенција.
Амерички генерал Марк Мили изјавио је прошлог месеца током путовања у пацифички регион да се број пресретнутих кинеских авиона и бродова у овом делу света значајно повећао у последњих пет година.
„Порука је да је кинеска војска, у ваздуху и на мору, постала приметно агресивнија у овом конкретном региону“, рекао је тада Мили, преноси АП.
Проширене вежбе Кина види као претњу, а кинески државни медији оптужили су САД да граде индо-пацифички савез, сличан НАТО-у, да би намерно изазивале сукоб.
Преузмите андроид апликацију.