Одговору на ово питање бићемо ближи за два месеца, јер одлука о руднику Јадар биће донета тек када буде готова Студија о утицају на животну средину.
То је истакла премијерка Ана Брнабић, нагласивши да Србија неће дозволити да се наш литијум извози.
Брнабићева је навела да Рио Тинто од Србије није добио ни дозволу ни решење за експлоатацију.
,,Ако Студија покаже да нема негативног утицаја на животну средину, онда ћемо видети да ли да доводимо инвеститора или не, јер нећемо дати да се литијум извози из Србије“, рекла је она.
У сличном тону говорила је и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић када је ове недеље председавала седницом Радне групе за имплементацију пројекта ,,Јадар“.
,,Заштита животне средине је услов свих услова кад је реч о пројекту ,,Јадар“ и то смо јасно рекли од самог почетка. Без обзира на разне неистине и дезинформације које се појављују у јавности, став државе је да све што се буде радило на овом пројекту може да се ради само уколико су испоштовани сви прописи и највиши стандарди у области заштите животне средине“, рекла је Михајловићева.
Михајловићева је додала да је без већ поменуте Студије немогуће донети одлуку о изградњи рудника.
Па, када ће, дакле, она бити готова?
,,У зависности од добијања обима и садржаја Студије о процени утицаја експлоатације на животну средину (Јавни увид је почео 5. јула 2021. године и траје 14 дана) и захтева Министарства заштите животне средине, планирано је да Студија утицаја на животну средину буде завршена до краја августа 2021. године, или у зависности од захтева МЗЖС у току септембра“, поручили су из Министарства рударства и енергетике.
Како су додали, обрађивач Студије је Рударско-геолошки факултет.
,,Усвојена Студија процене утицаја експлоатације на животну средину је један од докумената који је основа за добијање одобрења за вршење рударских радова и даљу реализацију пројекта“, подсетили су.
Литијум и трка с временом
На ову тему нашироко је недавно говорио и председник државе Александар Вучић.
,,Јадарит има 26 минерала и свега другог, а један од њих је литијум. Литијум је нешто без чега се не може у овом тренутку, али за 15 година ће изгубити снагу и вредност коју има данас, јер ће светске компаније научити како да допуњују батерије које су већ направили. Дакле, у трци смо с временом“, казао је.
Србија, истакао је председник, има значајне резерве литијума, који је неопходан за батерије за електрична возила.
Утицај на српски буџет био би огроман
,,Ако буду правили електрична возила у Србији, што сам им већ предложио, у висини од око 450.000 возила годишње, утицај на БДП годишње би био 10,3 милијарде евра или 22,18 посто БДП-а 2020. године. Укупни приходи на годишњем нивоу би били невероватних, фасцинантних и фантастичних 19,7 милијарди евра. Онда вам је јасно да је Србија на некој другој планети у односи на данашње стање“, навео је Вучић.
Истакао је да би се то све морало испреговарати, те да не би све то могао да обећа.
,,Али не бих вам ја то рекао да ми већ са сигурношћу не можемо да вам кажемо да, сем ове последње фазе, све друго већ имамо у џепу. Наравно, да се све то уради под условом да не угрожава животну средину, да људи могу да живе лепо и добро, али и да може да процвета тај крај Србије и да може да буде најбогатији део Србије, да може да буде богатији од Београда“, закључио је председник.