Готово недељу дана званичних разговора и оних на маргинама састанка Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и њених савезника, као ни преговори иза кулиса, нису успели да реше спор везан за основицу производње на бази које се утврђују производне квоте.
Овај раздор је гурнуо групу, популарно названу ОПЕК+, у најозбиљнију кризу од марта 2020. године, када су се лидери алијансе, Саудијска Арабија и Русија, разишли по питању усклађивања понуде нафте с глобалном потражњом коју је нагризала пандемија.
Спор између два савезника у ОПЕК-у из Персијског залива
Нови спор настао је због неслагања између два савезника у ОПЕК-у из Персијског залива – Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије – који аналитичари виде као покушај УАЕ да изађе из саудијске сенке у глобалним политичким пословима, пише специјализовани индустријски портал oilprice.com.
УАЕ су непоколебљиве у ставу да њихова сагласност на одлуку ОПЕК+ о повећању испорука „црног злата“ на тржиште зависи од тога да ли ће група признати да је основица за утврђивање ограничења њихове производње била прениска и „непоштена“.
Неслагања, која ОПЕК+ није успео да превазиђе током пет дана разговора, враћају на сцену авет прошлогодишњег нафтног рата с ценама, када је алијанса одустала од свих договора на месец дана.
Да ли је ово почетак краја ОПЕК-а?
Трговци и аналитичари су већ почели да се питају да ли је ово спор који ће поново разјединити тај производни пакт и да ли ће лидерска улога на тржишту нафте исклизнути из руку групе ОПЕК+ у ситуацији када је у тако повољној позицији, имајући у виду да америчка производња из шкриљаца стагнира и не подрива напоре алијансе да одржи тржиште под контролом.
Након неуспешних разговора минулог викенда, ОПЕК+ је заказао наставак састанка за понедељак, али је и тај трећи покушај да се дође до договора пропао. Састанак је отказан, а група је саопштила да за сада није одлучено када би могао да буде заказан нови.
Изостанак споразума о производњи у наредним месецима вероватно значи да ће ОПЕК+ за сада задржати производњу у августу на непромењеном нивоу у односу на јул. То је моментално погурало раст цена нафте на највиши ниво у последње три године, јер глобална тражња за горивом јача и јер се на тржишту очекивало да ће испоруке из алијансе бити повећане у августу за најмање 500.000 барела дневно.
Залихе се смањују, потражња и цене расту
Недостатак додатне понуде у време када се залихе смањују, а потражња захуктава, вероватно ће у блиској будућности довести до раста цена нафте, барем док група не постигне некакав договор.
„Могуће је да ће цена нафте ићи на 85 до 90 долара по барелу ако ОПЕК+ не повећа понуду следећег месеца“, рекао је Фереидун Фешараки, председник консултантске компаније ФГЕ која пружа услуге нафтној индустрији, у интервјуу за „Блумберг“ телевизију.
Фешараки очекује да ће група постићи неку врсту компромиса у периоду од једне до три наредне недеље, током којег ће цене „црног злата“ наставити успон.
„Ако не буде додатних количина нафте у августу, у време када на физичком тржишту постоји невероватна оскудица, то би лако могло да вине цене и изнад нивоа од 90 америчких долара по барелу“, рекла је за „Блумберг“ Амрита Сен, директорка сектора истраживања у фирми Енерџи Аспектс.
Швајцарска инвестициона банка Креди Свис је у анализи објављеној касно у понедељак, након колапса преговора ОПЕК+, оценила да тренутни ћорсокак по питању повећања понуде у августу има потенцијал да у кратком року погура цену Брента на 80 долара по барелу. Само дан касније, Брент је достигао ниво изнад 77 долара, а америчка WTI нафта се трговала изнад 76 долара за барел.
Без договора следи нови ценовни рат
„Ако Саудијска Арабија и УАЕ не буду у стању да реше своје разлике, то би могло да доведе до појединачних одлука о производњи сваке чланице групе и до обнове ценовног рата, што је драконски сценарио за инвеститоре у енергетику“, навели су аналитичари Креди Свиса.
Ипак, мало стручњака сматра, бар за сада, да ће се поновити кратки рат с ценама нафте из пролећа 2020. године, током којег су произвођачи из ОПЕК+ пумпали месец дана колико им воља, што је допринело паду цена, и већина њих оцењује овај „драконски сценарио“ као један од најмање вероватних исхода тренутног раскола у нафтној алијанси.