Почетна > Србија
Србија

Кикиндским атарима свака киша злата вредна

Током прва четири месеца ове године, на северу Баната забележена су свега 82 милиметра падавина по метру квадратном, што је утицало на тренутно стање пшенице, па се већ сада може говорити о смањењу овогодишњих приноса. У кикиндском атару је под том пољопривредном културом близу 14.000 хектара, а ратари наглашавају да ће у фази класања жита свака мајска киша бити – злата вредна.
Фото: РТВ/Александар Курбалија

Мањак падавина у првом кварталу ове године пореметио је планове за пролећну сетву, а значајно је утицао и на озиме усеве. Већ сада су видљиве последице недостатка влаге у земљишту по будуће приносе пшенице.

„Пало је свега 82 милиметра у просеку на територији Кикинде и то, практично у 20 кишних дана. То значи да смо имали свега 3 до 4 ефективних падавина преко 5 милиметара. Сходно томе, и стање пшенице је прилично лоше, скромно. Већ сада се може претпоставити да ће принос бити значајно смањен, да не кажем половичан у односу не претходне године“, рекао еј Зоран Симић, ПСС Кикинда.

Прва озбиљнија киша у рускоселском атару забележена је тек крајем априла и, како каже Бошко Добранић, пољопривредник из тог места, била је у спас у последњи час.

„Пшеници је киша каснила, можда и две недеље, али ипак ће мало поправити стање, у зависности како је ко урадио, колико је успео и колико је ко могао новца да уложи у пшеницу. То ће се одразити, наравно и на принос. Шарена је пшеница, има и прилично добрих , има и оних које су доста слабије“, рекао је  Бошко Добранић, пољопривредник из Руског Села.

Примена конкретних агро-техничких мера у фази непосредно пре и током класања пшенице, има смисла само уколико би у наредних 10-так, 15 дана пала преко потребна киша.

„Онда би требало урадити и други третман, где би се заштитио клас. На мом газдинству то радимо сваке, па и ове године, припремили смо се за то. Али, у случају суше, може се лако десити да то буде и контраефекат“, додао је Добранић.

Година, специфична по много чему, има посебну, специфичну тежину и за калкулације пољопривредника. Трошкови пољопривредне производње увећани су за по неколико пута, а неизвесност око приноса и цена житарица – остала је иста.

У кикиндском атару је сваке, па и ове године, близу 14.000 хектара под озимим усевима, пре свега пшеницом. Стандардно, на свега 10-так процената тих површина засејан је јечам.

U Srbiji sutra promenljivo oblačno i do 27 stepeni

Преузмите андроид апликацију.