Нови извештај Међудржавног панела о климатским променама нуди не само наду, већ и практична решења. Свака влада се сада слаже да је климатска криза вођена начином на који светски богаташи тренутно живе и улажу.
Свеобухватно решење за енергетске потребе је да електрификујемо све што можемо, од грејања зграда до транспорта, и напајамо све користећи чисте обновљиве изворе енергије и складиштење. Услед кризе изазване ратом у Украјини, пандемије која још увек бесни и ескалације инфлације, климатски научници су управо постигли заиста импресивно достигнуће. Они су били истрајни и убедили светске владе да пристану на заједнички водич за решавање ванредне климатске ситуације. Упркос растућим глобалним проблемима, објављивање најновијег извештаја Међувладиног панела за климатске промене показује неке основе за наду.
Предложена су решења
После недавних извештаја о узроцима и последицама климатских промена, овај покрива решења – са резимеом који су потписале светске владе. Сажетак је директан и јасан и на многим местима признаје стварност коју научници и активисти годинама знају, али владе често избегавају да директно признају.
Прво, јасно је признато да су Северна Америка и Европа дале највећи допринос кризи коју проживљавамо, производећи највише емисија угљен-диоксида од индустријске револуције. Извештај показује да просечан Северни Американац, из употребе фосилних горива данас емитује 16 тона угљен-диоксида сваке године, у поређењу са само две тоне за просечног Африканца. Потрошња топ 10% домаћинстава чини преко трећине глобалних гасова стаклене баште, у поређењу са 15% гасова за 50% домаћинстава са дна листе. Свака влада се сада слаже да је климатска криза вођена начином на који светски богаташи – што укључује велики део становништва Велике Британије – тренутно живе, конзумирају и улажу.
Богати емитују највише угљеника
Ово је велики корак напред у поређењу са претходним извештајима. Последњи резиме о решењима из 2014. године означио је раст становништва као један од ,,најважнијих покретача повећања емисије CО2 из сагоревања фосилних горива“. Овакви опасни неспоразуми су сада нестали. Седам година касније, ови стари аргументи којима се ,,криве сиромашни“ све више изгледају као остатак претходног доба.
Нови извештај је такође задивљујуће јасан о томе колико су владе далеко од испуњавања својих обавеза потписаних Париским споразумом 2015. године и поново потврђених у Глазгову крајем прошле године. Упркос свим причама владе Велике Британије о ,,одржавању 1,5°C“ у Глазгову, тренутна климатска политика и обећања неће омогућити остварење двоструких циљева Париза: ограничити глобално загревање на 1,5°C изнад прединдустријског нивоа, нити га задржати ,,знатно испод“ 2°C.
Упркос сложености науке о клими, наш курс је застрашујуће једноставан за посматрање: тренутно смо на путу за катастрофално загревање од 3°C. У свету у коме је половина становништва веома рањива на климатску кризу, то значи катастрофу. Екстремни топлотни таласи, поплаве и суше далеко изван нормалних толеранција градова и насеља уништиће животе и средства за живот на глобалном нивоу. Последице пропадања усева, миграција и економских поремећаја тада би могле преоптеретити политичке институције и наше способности да одговоримо на догађаје који се одвијају.
Ако то делује депресивно, постоји разлог за наду. Владе су власници овог извештаја. Оне су то потврдиле и потписале. Њихови грађани сада могу да их позову на одговорност за неуспехе који су наведени.
Решење је у електрификацији
Одељак извештаја који највише охрабрује је о алтернативама фосилних горива. Свеобухватно решење за наше енергетске потребе је да електрификујемо све што можемо, од грејања зграда до транспорта, и напајамо све користећи чисте обновљиве изворе енергије и складиштење. Добијамо огромну руку помоћи од великих скокова напред ка чистој технологији.
У извештају пише да је између 2010. и 2019. године цена соларне енергије опала за 85%, енергије ветра за 55% и литијум-јонских батерија за 85%. Ово су запањујуће бројке које указују на радикално преобликовану енергетску будућност. Са цунамијем патње који ће ускоро захватити британска домаћинства због растућих трошкова за енергенте, узрокованих наглим порастом цена гаса, сви у влади морају да виде ову поруку. Постоји јефтинији, чистији начин.
Али проблем емисија је дубљи од пуког неуспеха улагања у алтернативне изворе са ниским садржајем угљеника. Свет већ има довољно постојеће и планиране инфраструктуре која емитује високе концентрације угљеника да пређе 1,5 °C. Потребно је пензионисање великих емитера, као што су електране на угаљ. Осим тога, потребно је отказати планирана нова нафтна поља и аеродроме који имају велике емисије.
Овај извештај је у суштини манифест за окончање ере фосилних горива. То ће помоћи растућем броју људи који се боре против индустрије фосилних горива на многим фронтовима – али посебно онима који користе званичне канале, као што су посланици који лобирају код владе да не отвара нова нафтна поља, адвокати и грађани који изводе земље или компаније пред суд, или они који оправдавају директне акције за заустављање изградње инфраструктуре која емитује високе количине угљеника.
У извештају постоје и елементи које ће индустрија фосилних горива користити за даље одлагање климатских акција. Главна је дискусија о уклањању угљен-диоксида из атмосфере. Неки сматрају да ћемо касније овог века моћи да исисамо угљеник из ваздуха, па зашто се данас трудити да значајно смањимо емисије?
Окончање ере фосилних горива
Одговор је, у извештају, да се уклањање угљеника ,,тренутно суочава са технолошким, економским, институционалним, еколошким и социокултурним препрекама“. У извештају пише да је потребно извесно уклањање угљеника, али то никада не би требало да буде алтернатива садашњем смањењу емисија. То јасно показује колико су нереална очекивања о уклањању веома високих количина угљеника.
За оне који су радили у корист климе, пун извештај од 3.000 страница садржи запањујуће искрену процену организованих напора који се користе да се осујети климатска акција, уз напомену: ,,противљење климатским акцијама од стране индустрије која је у вези са угљеником је широко засновано, високо организовано и упарено са екстензивним лобирањем“. Можда изгледа иронично да ово не улази у много читанији сажетак, али то можда и није изненађујуће. Испреплетени однос између фосилних горива и влада сеже дубоко: прошле недеље, на пример, сазнали смо да ће влада именовати бившег шефа британске компаније ,,BP“ да заговара прелазак Велике Британије на нискоугљеничну економију.
Свака година која прође додаје нове разлоге за престанак коришћења фосилних горива. Прошле године је постало јасно да ће цене гаса нагло порасти, што ће утицати на милионе људи. Ове године можемо додати да фосилна горива финансирају руску војску и њене злочине. Могу се окончати урбана загађења ваздуха и избегавање стотина милиона људи који пате од топлотних таласа, суше и поплава. А цена? Улагање неколико процената БДП-а и неке нове законе.
Radionica o ishrani i klimatskim promenama u sredu, 13. aprila
Преузмите андроид апликацију.