Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Дуго спавање може да буде штетно по здравље – када почиње да шкоди организму?

Свима је познат осећај кад после напорног радног дана желе само да легну у кревет и одспавају.
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Али, стручњаци упозоравају да дуго спавање током дана може бити штетно по ваше здравље.

Наш организам функционише по својим правилима која морамо да знамо. Кира Притчард, стручњак са спавање, истакла је шта би требало да знамо пре него што утонемо у сан током дана:

„Никада не спавајте дуже од пола сата, осим ако немате слободно да одспавате укупно 90 минута. Људи спавају у циклусима, а постављање аларма тако да се пробудите на пола тог циклуса, учинићете да будете још поспанији него што сте били пре дремке“.

Занимљиво је да наше тело спава у циклусима од 90 минута. Током ноћи, пролазимо кроз неколико циклуса, а стручњаци тврде да се будимо на кратко на прелазу између сваког.

„Док дремке које трају 30-60 минута могу да изгедају примамљиво јер су кратке и може се управљати њима, оне вас заправо доводе до треће и четврте фазе сна, које су много дубље.

Када се пробудите, можда ћете искусити инерцију сна (прелазну фазу између сна и будности) која доводи до осећаја поспаности и умора. Ово није добро у условима када морате да останете фокусирани до краја дана“, рекла је Кира Притчард и додала:

„Дремка од 90 минута омогућава да завршите један пун циклус спавања, а буђење из оваквих дремки је генерално лако и након њих сте освежени и буднији. Ако немате времена да одспавате пуних 90 минута, радије изаберите кратку, али снажну дремку од 10 до 20 минута. Она је одлична за повећање ваше енергије и смањује било какав осећај поспаности.

Међутим, она је додала када би требало да избјегавамо сан од 90 минута преко дана:

„Не би требало да дремате у периоду од седам сати пре планираног одласка на спавање како бисте били сигурни да то неће пореметити ваш ноћни сан. За већину особа то значи да после 15 или 16 часова не треба да прибегавају дремкама. Најбоље доба дана за дремку је обично шест до осам сати након буђења“, закључила је Притчард.

Akupresura sprečava nesanicu

Преузмите андроид апликацију.