Промоција монографије “Динко” о Динку Туцаковићу, аутора Милана Никодијевића, из едиције “Фестових 50”, чији је издавач Библиотека града Београда, данас је уприличена у оквиру јубиларног 50. ФЕСТ-а.
Динко Туцаковић (Зеница,1960 – Београд, 2013) био је српски филмски редитељ, сценариста, критичар и историчар филма, значајан као управник Музеја Југословенске кинотеке, али и председавајући Савета ФЕСТ-а.
О књизи су поред аутора говорили – Иван Карл, градски Секретар за културу и председник Одбора ФЕСТ-а и Јасмина Нинков, директорка Библиотеке града Београда, која је издавач овог издања.
“ Видим доста познатих и драгих лица данас овде, а недостаје нам само Динко. Ипак, кроз ову књигу, он је ту са нама, живи кроз своје дело”, рекао је Иван Карл, и додао да је Динко био добри дух наше културе и филма.
Карл је истакао да је ерудита и филмски познавалац какав је би Туцаковић износио увек своје необичне приче и искуства, које су сада пренете у књигу, а које је приредио његов дугогодишњи пријатељ и сарадник Милан Никодијевић.
“Нисам имао право, а нисам ни желео да одбијем Ивана Карла који ми је понудио да радим ову књигу будући да сам неколико деценија провео дружећи се и радећи са Динком Туцаковићем”, открио је аутор монографије “Динко”.
Никодијевић сматра да је ова књига полазиште за озбиљније истраживање на опус Туцаковића, на који су људи можда заборавили, будући да је био веома продуктиван у објављивању својих радова.
“Кренуо да пишем књигу и у истраживању погледао читаву његову архиву, и схватио да ту има толико написаних дела да би могли да направимо читав серијал књига о томе. Карл ми је понудио да књигу пишем у априлу прошле године, неке материјале сам добио у јулу и онда сам у септембру кренуо да пишем”, рекао је писац.
Нагласио је да монографија има седам поглавља, која од животописа до свих сегмената рада, покривају живот стваралаштво човека који је „својим животом обележио наш филм“.
Та поглавља носе наслове – “Живети филм”, “Писати филмом”, “Писати за филм”, “Писати о филму”, “Кинотечанин”, “Мисионар филма” и “Све су смрти (само) део нашег сата” где се налази и поезија редитеља Слободана Шијана и песника Зорана Богнара.
Он је нагласио да је у књизи налазе и 19 текстова људи које је позвао да говоре о Динку, који су осветлили многе његове особине и значајне ситуације и додао да је монографија врућа и да право из штампарије стиже пред публику 50. ФЕСТ-а.
Никодијевић, и сам филмски аутор, снимао је са Динком доста пројеката, од којих издваја шест документарних филмова серијала “Забрањени без забране” о чувеном српском “црном таласу”, и са тим су обишли барем 20 светских фестивала, а монтажер је био такође покојни Марко Глушац (1969-2012).
Писац монографије о свом пријатељу је истакао да је на корицама књиге своје речи оставио и редитељ Милутин Петровић (актуелан 2021. године са филмом и ТВ серијом “Нечиста крв”), који је записао да је “Динко постојао да би се остварио као велики редитељ, а реално никада се то није десило”.
Петровић је писао да по свему шта је био и како је радио, Туцаковић је морао да остави за собом пуно великих филмова, а није.
“Динко је требало да буде велики филмски стваралац, неко ко ће променити ток домаћег филма, ко ће стати раме уз раме са Живојином Жиком Павловићем”, став је колеге Милутина Петровића.
Никиодијевић се присетио сетно како је лежао у болници те 2013. године, звао га је Динко и обећао да ће га посетити сутрадан. Али, бивши први човек Југословенске кинотеке Радослав Зеленовић га је назвао тај дан и саопштио да је Динко изненада преминуо.
“Тежак сам на сузу, али опет, није ми било лако да пишем књигу о човеку кога сам скоро сваки дан виђао, седели смо и уживали у кафани, звао ме је нон стоп и када нема нарочитог повода. Често узмем телефон у руке и кренем да га позовем…не схватајући да га нема од 2013. године”, сетно је говорио Никодијевић.
Јасмина Нинков је нагласила да је Библиотеци града Београда част што је покренула едицију Фестових 50.
“У овом серијалу књига су људи који су обележили историју културе, уметности, филма наше земље, а књига је заиста изузетна, пођеднако за оне истраживаче филма и обичне читаоце”, рекла је Јасмина Нинков и напоменула да дело остаје у њиховом Фонду уметности.
Промоцији су присуствовале Маја и Луна Туцаковић, чланови породице прерано преминулог редитеља.
Иван Карл је на крају подсетио и да су све личности чије су монографије објављене у едицији Фестових 50 добиле имена улица у Београду, а то су, осим Динка Туцаковића и – Милутин Чолић, оснивач ФЕСТ-а, као и Небојша Ђукелић, филмски критичар и теоретичар, ТВ аутор.
Динко Туцаковић завршио је средњу школу у Сарајеву 1978. и Факултет драмских уметности у Београду – филмска и ТВ режија, 1984. године.
Био је аутор више филмских књига, а најпознатије су “Тајни живот филма” (1993) и “Странци у рају” (1998).
Радио је као селектор националних филмских фестивала, члан жирија ФИПРЕСЦИ у Ансију, Бечу и Кану 2000. године, освојио је више награда на националним филмским фестивалима.
Снимио је два целовечерња играна филма “Шест дана јуна” (1985) и “Доктор Реј и ђаволи” (2012). Године 2002. је завршио филм “Држава мртвих” који је започео редитељ Живојин Павловић 1998. године.
Аутор књиге Милан Никодијевић дипломирао је на ФДУ- филмску и телевизијску продукцију, у медијима је од 1978. године као ТВ аутор, редитељ, сценариста, филмски критичар, есејиста, теоретичар, уредник.
Писац је књига “Забрањени без забране”, “Сценарија писана левом или десном руком”, “Слике душе”, “Од фајронта до свитања”.
Преузмите андроид апликацију.