Ако узмемо у обзир да Украјина поседује 4 нуклеарне електране које раде (Запорожје, Ривне, Хмелничка и Јужно-украјинска) као и 15 енергетских јединица у чијем саставу је и нуклеарна електрана Чернобил која није у потпуности деактивирана, можемо да закључимо да Украјина има озбиљан потенцијал да покрене нуклеарну индустрију.
Украјина се припремала за војни напад на Русију, укључујући могућност нуклеарног удара
Поставља се питање, зашто то све брине Руску Федерацију?
Брину је чињенице, које нису у великој мери доступне јавности, а у којима лежи читава истина.
Ако кренемо хронолошки, секретар Савета за националну безбедност и одбрану Украјине Олександр Турчинов 2015. године је приликом одговора на питање да ли ће Украјина створити „прљаву“ атомску бомбу, јасно и прецизно одговорио: „Искористићемо све ресурсе које имамо, укључујући и стварање ефикасног оружја“.
Кијев има интелектуалне, организационе и финансијске могућности да створи сопствено нуклеарно оружје рекао је бивши представник украјинске мисије при НАТО.
Информација која је објављена 2018. године да би Украјина ускоро могла да добије најновије моделе ракетних система: Алдер и крстареће ракете Нептун, донела је нови разлог за забринутост.
Украјински амбасадор у Берлину је 2021. године рекао да Украјина ако не уђе у НАТО треба да поврати свој нуклеарни статус, а Володимир Зеленски следеће године поручује и показује своје намере изјавом да планира да раскине Будимпештански меморандум који забрањује развој, дистрибуцију и употребу нуклеарног оружја у Украјини.
Уз све ово наведено; украјински потенцијал за нуклеарни развој, запаљиве изјаве амбасадора и политичара, подршку и сагласност Запада за све што плански раде Русима у Украјини од 2014. године и географски положај Русије која граничи са Украјином што чини безбедносну претњу Русима да им Украјинци буду на граници са нуклеарним програмом, разлог за бригу дефинитивно постоји.
Прва чињеница која дефинитивно највише забрињава Руску Федерацију јесте та да управљање, реконструкцију и одржавање украјинских Нуклеарних електрана имају америчке компаније и влада САД-а, а да су од 2018. године све везе са руским компанијама прекинуте.
Друга непобитна чињеница је свакако масовно и често наоружавање Украјине које траје од 2014 .године. За тих 8 година Вашингтон је Украјини пружио више од 2,5 милијарде долара војне помоћи. У Украјину су стизала разна убојита оружја, пушке, противоклопни системи Јавелин, бацачи граната, снајпери, противтенковски ракетни системи, патролни чамци, муниција и остало, како и сам порпарол америчког Стејт департмента, смртоносно оружје.
Уз ове чињенице не треба да се заборави и то да су се све земље на Балтику, око Русије или земље близу Русије такође наоружале убојитим оружјем што додатно уноси немир како читавом свету тако и Русији којој је нарушена безбедност.
У првом делу смо писали о злочинима украјинских војника и нацистичких организација према Русима који су урађени уназад 8 година, ако сада узмемо у обзир да нуклеарно оружје и остало оружје које стиже у Украјину је дефинитивно акција одобрена од САД и НАТО алијансе, онда можемо да разумемо страх Русије, њену „збијеност у ћошак“ и безизлазну ситуацију у којој постоји само један излаз, а то је да крене напред да „очисти“ Украјину војне технике, демилитаризује земљу и процесуира све злочинце, терористе и остале припаднике паравојних нацистичких формација.
Cela istina o zločinima Ukrajine u Donbasu (Prvi deo) (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.