Некада су пространа породична имања – салаши доминирали војвођанском равницом, а онда је са модернизацијом почела убрзана урбанизација, па је овакав начин живота полако почео да одумире.
Током протеклих деценија салаши су углавном били запостављени, опустели и заборављени. Међутим, управо захваљујући модернизацији која их је учинила превазиђеним начином становања и привређивања, салаши се враћају у живот, али овај пут кроз туризам.
Када причамо о салашима у околини Новог Сада, већина ће се сложити да је најпознатији Салаш 137, који се налази на путу ка Ченеју.
Овај јединствени стари војвођански салаш опет је постао средиште живота и окупљања људи уз чашицу добре домаће ракије, изворне тамбурашке музике и традиционалних јела, као и место одржавања различитих манифестација захваљујући визији једног човека, Александра Самарџије Сплиће.
Иако је први пут на салашу био тек у тридесетој години, истог момента му се свидео аутентични војвођански амбијент и у њему се родила идеја да купи неки од напуштених салаша у околини Новог Сада и на њему отвори ресторан.
Тада је то био јединствен подухват, многи су чак покушали да га одговоре од ове замисли.
Међутим, Сплића је истрајао у својој намери, па Салаш 137 данас може да се похвали да је један од првих салаша оваквог типа у Србији, уз традицију дугу више од 25 година.
Почетак је свакако био скроман и трновит, али се уз пуно преданог рада и љубави Салаш 137 развио у најпознатији салаш у околини Новог Сада и незаобилазну туристичку дестинацију за све оне који дођу у посету Новом Саду.
Данас, овај салаш својим гостима може да понуди модерне смештајне капацитете у аутентичном војвођанском амбијенту, као и широку палету гастрономских специјалитета не само из АП Војводине, већ и из целе Србије.
Од осталих садржаја, својим посетиоцима овај салаш може да понуди рекреативно јахање, вожњу фијакером (односно санкама, у зимским месецима када има снега), игралиште за децу, спортски терен…
Такође, Салаш 137 је и место одржавања бројних манифестација, попут „Bean Festivala“, популарно названог „Пасуљијада“ и многих других дешавања, са традиционалном тематиком.
Занимљиву причу о скромним почецима, развоју Салаша 137 и плановима за будућност, можете погледати у видео прилогу, у којем је за наш портал говорио власник Салаша 137, Александар Самарџија Сплића.
Преузмите андроид апликацију.