Легенда каже да су божићне чарапе настале у Турској и да датирају из 4. века.
Без обзира на који начин прослављате празнике, вероватно имате породични новогодишњи ритуал или два од којих се у вашој кући не одступа.
Било да се ради о поклонима сакривеним у чарапама, писању честитки или печењу слатких медењака, сваки обичај има своје изворне корене који вуку у далеку прошлост.
Небројени су новогодишњи обичаји који су саставни део прослава породица широм света.
Иако су честитке за празнике постојале од памтивека, прва позната божићна честитка је британског порекла.
Према музеју Викторије и Алберта, оснивач те установе Хенри Кол послао је прву божићну честитку која је садржала цртеж породичног окупљања и речи „срећан вам Божић и срећна Нова година“ 1843.
Постављање и украшавање јелки почело је у Немачкој у 16. веку. Модерно дрво је, међутим, популаризовано у Великој Британији 1840-их, када је принц Алберт, рођен у Немачкој, изложио прво познато британско божићно дрвце у замку Виндзор.
Лампице за јелке су традиција која вуче корене из Немачке и датира из 17. века. Док је колега Томаса Едисона, Едвард Хиберд Џонсон заслужан за проналазак украсних сијалица, традиција осветљавања јелки ипак долази из Немачке, где се то практиковало већ у 17. веку. Међутим, тадашњи начин осветљавања јелке био је прилично небезбедан, будући да се ефакат расвете постизао простим низом упаљених свећа на грани.
Легенда каже да су божићне чарапе настале у Турској и да датирају из 4. века, још из времена Светог Николе.
Према легенди, Свети Никола је чуо за невољу сиромашног удовца и његове три ћерке и желео је да помогне. Ушуњао се у кућу, видео опране чарапе девојчица како се суше крај ватре и напунио их златницима пре него што је отишао у ноћ.
Смешни празнични џемпери потичу из Канаде. Према писању Вашингтон Поста забаве „ружних божићних џемпера“ први пут су постале популарне у Ванкуверу у Канади почетком овог века. САД су прихватиле тај концепт, проширивши га на малопродаје који су се специјализовале за израду овакве плетене одеће, често извргаване руглу.
Печење божићних колачића има европско порекло. Идеја слатких медењака је вероватно много старија него што можемо да замислимо. Према књизи „Забава од старог Рима до Супер Боула: Енциклопедија из 2008. године“, кућице од медењака у почетку су се више користиле као украси за јелке него као посластице.
Skočite sa stolice u ponoć i „uskočite“ u srećnu Novu godinu! Praznični običaji širom sveta
01
Преузмите андроид апликацију.