Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Порекло празничих обичаја: Ко је први написао божићну честитку, а ко пре свих испекао медењаке?

Легенда каже да су божићне чарапе настале у Турској и да датирају из 4. века.
Фото: Unsplash/Taisiia Shestopal

Без обзира на који начин прослављате празнике, вероватно имате породични новогодишњи ритуал или два од којих се у вашој кући не одступа.

Било да се ради о поклонима сакривеним у чарапама, писању честитки или печењу слатких медењака, сваки обичај има своје изворне корене који вуку у далеку прошлост.

Небројени су новогодишњи обичаји који су саставни део прослава породица широм света.
Фото: Unsplash/Annie Spratt

Иако су честитке за празнике постојале од памтивека, прва позната божићна честитка је британског порекла.

Према музеју Викторије и Алберта, оснивач те установе Хенри Кол послао је прву божићну честитку која је садржала цртеж породичног окупљања и речи „срећан вам Божић и срећна Нова година“ 1843.

Постављање и украшавање јелки почело је у Немачкој у 16. веку. Модерно дрво је, међутим, популаризовано у Великој Британији 1840-их, када је принц Алберт, рођен у Немачкој, изложио прво познато британско божићно дрвце у замку Виндзор.

Фото: Unsplash/Juliana Malta

Лампице за јелке су традиција која вуче корене из Немачке и датира из 17. века. Док је колега Томаса Едисона, Едвард Хиберд Џонсон заслужан за проналазак украсних сијалица, традиција осветљавања јелки ипак долази из Немачке, где се то практиковало већ у 17. веку. Међутим, тадашњи начин осветљавања јелке био је прилично небезбедан, будући да се ефакат расвете постизао простим низом упаљених свећа на грани.

Легенда каже да су божићне чарапе настале у Турској и да датирају из 4. века, још из времена Светог Николе.

Према легенди, Свети Никола је чуо за невољу сиромашног удовца и његове три ћерке и желео је да помогне. Ушуњао се у кућу, видео опране чарапе девојчица како се суше крај ватре и напунио их златницима пре него што је отишао у ноћ.

Смешни празнични џемпери потичу из Канаде. Према писању Вашингтон Поста забаве „ружних божићних џемпера“ први пут су постале популарне у Ванкуверу у Канади почетком овог века. САД су прихватиле тај концепт, проширивши га на малопродаје који су се специјализовале за израду овакве плетене одеће, често извргаване руглу.

Фото: Unsplash/Dilyara Garifullina

Печење божићних колачића има европско порекло. Идеја слатких медењака је вероватно много старија него што можемо да замислимо. Према књизи „Забава од старог Рима до Супер Боула: Енциклопедија из 2008. године“, кућице од медењака у почетку су се више користиле као украси за јелке него као посластице.

Skočite sa stolice u ponoć i „uskočite“ u srećnu Novu godinu! Praznični običaji širom sveta

01

Преузмите андроид апликацију.