Почетна > Србија

Нови Сад Србија

Од данас 20 нових компанија у Научно-технолошком парку

Уручивањем уговора за 20 стартапова, компанија и института, у недељу је свечано почела друга фаза функционисања Научно-технолошког парка (НТП) у Новом Саду, а све ове организације ће већ од данас започети свој рад у новој згради.
Фото: Покрајинска влада

Са циљем бољег повезивања науке и привреде и стављања технолошког развитка у функцију домаће економије, НТП је отворио своја врата за нове субјекте, међу којима су два института – Биосенс и Институт за вештачку интелигенцију, као и већ развијене компаније, али и девет стартапа који ће радити у истом окружењу са већ доказаним фирмама и науком и тако развијати своје идеје и послове.

Директор Научно-технолошког парка у Новом Саду Небојша Дракулић казао је да се остварује велики сан за бројне Новосађане, пошто су, како је навео, генерације студената и научника сањале о Научно-технолошком парку.

„Већ од понедељка креће испуњење мисије, повезивање науке и предузетништва, стварање окружења у коме ће студенти моћи да се усавршавају, а запослени ће имати добре партнере за реализацију својих идеја“, казао је Дракулић у недељу.

Градоначелник Милош Вучевић казао је да су отварање друге фазе функционисања НТП-а у Новом Саду, као и напредовање радова на изградњи Института Биосенс у кампусу најбољи показатељ у ком правцу иде Србија данас.

„Ово је пројекат будућности, најбоља могућа комбинација науке, знања и економије, симбол четврте индустријске револуције. Изузетно је важно што ће поред великих светских компанија, овде своје место имати и мале стартап компаније“, казао је Вучевић.

Он је истакао да ће Град Нови Сад и Покрајинска Влада следеће године уложити 300 милиона динара у изградњу модерне саобраћајнице око НТП-а, а да ће локална самоуправа инфраструктурно пратити и изградњу Института Биосенс, као и да је за ту намену опредељено 230 милиона динара.

Председник Покрајинске владе Игор Мировић нагласио је да НТП представља симбол модернизације Србије.

„Ова инвестиција је од великог значаја за целу нашу земљу, јер ће се у овом простору стварати производи који ће у будућности имати вишеструко већу вредност у односу на вредност инвестиције коју смо реализовали“, рекао је Мировић.

Шеф регионалне канцеларије за Западни Балкан Европске инвестиционе банке Алесандро Брагонзи изјавио је да је зајам вредан 200 милиона евра подршка економском развоју Србије и подстицај инвестирању у сектор истраживања и развоја.

„Иновације и улагање у таленте реформишу начин на који живимо, радимо и производимо, подстичу креативност и нове идеје у решавању важних привредних и социјалних проблема“, закључио је Брагонзи.

Додатних 20.000 динара пензионерима следи после 15. фебруара

 

Преузмите андроид апликацију.